اخبار محرمانه

آخرين مطالب

جلیلی: مدیریت مصرف انرژی باید در اختیار خود مردم قرار گیرد سیاسی

جلیلی: مدیریت مصرف انرژی باید در اختیار خود مردم قرار گیرد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - مهر / کاندیدای انتخابات 1400 با طرح پیشنهادی درباره یارانه‌های حوزه انرژی گفت: هر ایرانی باید سهم برابر با دیگری از یارانه‌های حوزه انرژی داشته باشد و اگر نمی‌خواهد استفاده کند، معادل آن را دریافت کند.
سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه روایت «معیشت» به ارائه طرح پیشنهادی درباره یارانه‌های حوزه انرژی پرداخت و گفت: کارشناسان دولت سایه از سال 97 بر روی طرحی در حوزه یارانه‌های انرژی کار کردند که استقبال مردم را به همراه داشته باشد. این طرح در سال 98 نیز به سران قوا ارائه شد. نامزدهای انتخابات باید مواضعشان را نسبت به چنین طرح‌های عملیاتی بیان کنند.
وی افزود: در کنار برخی از طرح‌های اساسی و زیربنایی زمان بر که باید پیگیری شود، طرح‌هایی هم هست که می‌شود از همین امروز شروع کرد و مردم اثراتش را به سرعت بینند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وظیفه رئیس جمهور اجرای قانون اساسی است، خاطرنشان کرد: طبق این وظیفه، عدالت باید در مناسبات جامعه جاری باشد، این حرف باید تبدیل به یک سری طرح‌های مشخص عملیاتی شود و مردم آن را در زندگی شان احساس کنند.
جلیلی با اشاره به اینکه که برخی از منابع تخصیصی کشور به بهترین شکل هزینه نمی‌شود، تشریح کرد: یکی از مزیت‌های نسبی کشور ما دارایی منابع انرژی است. در عین حال ما جزو پرمصرف‌ترین کشورها بوده و از طرفی با شرایط سخت اقتصادی هم روبرو هستیم. آیا نمی‌شود طرحی در انداخت که از این شرایط، حداکثر استفاده را برای بهبود معیشت جامعه برد و طرح‌های مربوط به اصلاح الگوی مصرف را به نحوی پیش برد که خود مردم از آن استقبال کنند؟
وی افزود: چرا باید در کشوری که منابع انرژی دارد آحاد جامعه از حقشان محروم باشند؟ چرا فردی به خاطر اینکه خودرو ندارد از سهم انرژی برخوردار نباشد و کسی که استخر خانگی دارد یا آنکه دارای چند خودرو است، از این منابع سهم چند برابری دریافت کند؟ باید هر ایرانی سهم برابر با دیگری داشته باشد و اگر نمی‌خواهد استفاده کند، معادل آن را دریافت کند.
دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: دولت باید برنامه‌هایی را دنبال کند که اولاً عدالت را افزایش دهد، ثانیاً اصلاح الگوی مصرف را در پی داشته باشد و ثالثاً موجب بهبود معیشت خانوارها شود. باید مردم احساس کنند که از اجرای طرح‌های مربوطه نه تنها ضرر نمی‌کنند، بلکه منتفع می‌شوند.
جلیلی اظهار داشت: دوستان ما در دولت سایه از سال 97 طرح‌هایی را دنبال کردند که این ویژگی‌ها را داشته باشد. همین بحث مصادف شد با طرح بنزینی دولت. ما گفتیم طرح دولت اشکالات زیادی دارد و می‌توان به جای آن طرحی اجرا کرد که مردم نه تنها معترض نشوند، بلکه از آن استقبال کنند. چرا باید طرحی اجرا کنیم که موجب ناراحتی و اعتراض مردم شود؟
جلیلی گفت: طرح مد نظر ما به طور خلاصه این بود که ما در کشور میزان مشخصی مصرف حامل‌های انرژی داریم شامل گاز، برق، بنزین، گازوییل و…. این میزان را تقسیم بر جمعیت کشور می‌کنیم که یک واحد انرژی یا به اختصار وان که شامل سبدی از حامل‌های انرژی است به دست می‌آید.
وی افزود: حق برخورداری از این واحد انرژی را به صورت برابر به افراد جامعه می‌دهیم و مدیریت مصرفش در اختیار مردم قرار می‌دهیم. مردم می‌توانند مصرف کنند یا به افرادی که مصرف بیشتری دارند بفروشند. این می‌شود هم توزیع عادلانه، هم اصلاح الگوی مصرف و هم دولت برخلاف طرح‌های مشابه، پولی از جیب خودش نمی‌دهد. اختیار دادن به مردم بالاترین مصداق احترام به مردم است.
نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در این صورت مردم نسبت به مصرفشان هم بی تفاوت نخواهند بود و می‌گویند اگر مصرف برقمان را مدیریت کنیم و گاز را بهینه مصرف کنیم، می‌توانیم واحد انرژی مان را بفروشیم و مبلغ اضافه در جیبمان می‌رود. اگر نیاز به مصرفش هم دارند، اکثریت جامعه مانند گذشته می‌توانند بدون فشار جدید و اضافی به مصرف معقولشان ادامه دهند.
جلیلی افزود: با این کار نه خلق پولی می‌شود نه دولت از طرف مردم این فروش را انجام می‌دهد که مثل الان با وجود افزایش قیمت‌ها همچنان یارانه نقدی پرداختی ثابت بماند.
وی تاکید کرد: این طرح تنها از منظر فواید اقتصادی بررسی نشده بلکه جنبه‌های تخصصی انرژی و جنبه‌های فنی اجرایی توسط کارشناسان ما کامل بررسی شده است. اجرای سریع این طرح نیاز به زیرساخت‌های پیچیده و سنگین ندارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: به دلیل روند مثبتی که در بانکداری الکترونیک داشتیم، الان تقریباً هر خانوار ایرانی یک شماره حساب و کارت بانکی دارد که با همان کارت و یک گوشی ساده و غیرهوشمند می‌تواند از این طرح برخوردار شود و سهم خود را مدیریت کند.
جلیلی تصریح کرد: طبق برآورد اولیه کارشناسان دولت سایه با اجرای این طرح، اکثریت جامعه از فروش واحدهای انرژی مازاد خود بهره خواهند برد.
وی اظهار داشت: ما اگر در این سال‌ها به طرح‌های خوبی رسیدیم نگفتیم بگذاریم بماند برای زمانی که خودمان سر کار آمدیم، بلکه همان موقع به دولت ارائه دادیم.
داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: سال 98 چند ماه قبل از بحث بنزین این طرح را برای رئیس جمهور و سران قوا ارسال کردیم اما توجهی نکردند و آن طرح کذایی را دنبال کردند که عواقب آن را دیدید.
جلیلی افزود: حتی در سال گذشته و ماه اول روی کار آمدن مجلس جدید، در جلسه‌ای طرح را به روسای کمیسیون‌های اقتصادی و انرژی مجلس ارائه کردیم و بعد از آن این پیشنهاد را در قالب طرح قانونی برای رئیس مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال کردیم و کارشناسان ما در جلسات کمیسیون‌ها و دستگاه‌های دولتی و بانک مرکزی به تبیین آن پرداختند.
وی تصریح کرد: هر طرحی قابل تکمیل است و دولت و مجلس می‌توانستند با بررسی دقیق، طرح را کامل‌تر کنند اما با وجود تایید مزیت‌های این طرح در جلسات حضوری در نهایت به ما پاسخ جامع و مستدلی مبنی بر احصای ایرادات طرح ندادند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اگر برخی موضوعات در انتخابات مطرح می‌شود، نباید شعار باشد بلکه باید ایده‌ها تبدیل به طرح‌های عملیاتی شده باشد و همه ابعادش تا پایان مسیر دیده شده باشد.
وی درباره طرح «وان» گفت: ما مدعی هستیم این طرح قابل دفاع است و در جلسات مختلف هم کارشناسان ما از منظر تعیین الگوی مصرف، روش اجرا و… از آن دفاع کرده‌اند. کسانی که نامزد انتخابات هستند باید مواضعشان را نسبت به این طرح‌ها مشخص کنند و بگویند اگر موافق نیستند طرح جایگزینشان چیست؟ باید گفتگوها از بحث‌های کلی و انتزاعی به بحث درباره طرح‌های واقعی تغییر پیدا کند.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/548700/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ویژه‌برنامه‌های افطار تلویزیون در سال 1403

اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس مشهد؛ تکلیف انتخابات خبرگان رهبری خراسان رضوی مشخص شد

«چنار و پاجوش های مینیاتوری»؛ تحلیل وبسایت اصلاح‌طلب از نتایج انتخابات تهران

خواب آشفته شاهین‌های جنگ طلب برای غزه

پایان عصر طلایی بازارهای سهام؟

وبسایت نزدیک به جبهه پایداری: اشتراک صفر بر سر سازندگانش خراب شد

حمله پلیس به معترضان مخالف نتانیاهو در تل‌آویو؛ 7 نفر بازداشت شدند

استایل خیره‌کننده یانگوم در خیابان‌های ایتالیا

سکانسی پربازدید از قسمت آخر «نیسان آبی 2»

کرباسچی و اردوغان؛ هفتادسالگی دو شهردار

عباس عبدی: چه کسی فکر می‌کرد که سطح نامزدهای نمایندگی به چنین روزی بیفتد

کُشتی ما رو با این کُشتی گرفتن

مجریان اخراجی‌ای که خودشان برنامه‌سازی می‌کنند

مردها حاضرن به خاطر عشق غرورشون را له کنن!

با فتنه وارد زندگی جاری شد

عکس یادگاری متفاوتِ مهمانان برنامه مهران مدیری

رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهور عراق؛ تاکید بر اجرای کامل توافقنامه امنیتی و تعهدات مالی بین دو کشور

استاندار تهران: هنوز آرای 1000 صندوق شمارش نشده است

انتخابات مشهد به دور دوم کشیده می‌شود؟

شگفتی در بریتانیا؛ نماینده حامی فلسطین وارد پارلمان شد

پیش بینی قیمت طلا و سکه 13 اسفند 1402

چهره ها/ تیپ خاص پردیس احمدیه در پشت‌صحنه یک تئاتر

ماجراهای مجوز دادن به خواننده‌‌های پرحاشیه

رفتار عجیب بنیامین بهادری در برف

نیکزاد نفر اول در اردبیل شد

حاشیه‌های سفر رئیس‌جمهور به الجزایر

رئیسی: مانعی برای ارتقای همکاری‌های ایران و بولیوی وجود ندارد

دستمزدها هر سال 10درصد از تورم عقب افتاده‌اند

بایدن در 7 ایالت کلیدی از ترامپ عقب است

اسرائیل چگونه از گرسنگی همچون یک سلاح علیه فلسطینیان استفاده می‌کند؟

کشتی انگلیسی در دریای سرخ غرق شد

بورل اسرائیل را محکوم کرد

تئاترها چقدر فروختند؟

201 نماینده مجلس و 37 نماینده خبرگان رهبری مشخص شدند

آیت‌الله امامی کاشانی درگذشت

تاکید رئیسی بر فعال‌شدن کمیسیون مشترک ایران و موزامبیک برای شناسایی ظرفیت‌‌های متقابل

پیش بینی قیمت دلار 13 اسفند 1402

جایزه 100 میلیون بیبی دوج منتظر شماست!

توزیع گوشت و مرغ تنظیم بازاری ویژه شب عید

چه بازی خوبی می‌کنه این شهاب حسینی!

حسین انتظامی در واکنش به نتایج انتخابات: مُلک را چاره‌ای دیگر نیاز است!

بهشت زورکی

آمریکا از رکود دور شد

درخواست عضو کابینه نتانیاهو برای حذف ماه مبارک رمضان

عاشقانه پر فراز و نشیب نازنین و قراب در «دفتر یادداشت»

جدیدترین نتایج انتخابات مجلس در تهران اعلام شد

سابقه «چنار» در بحث‌های مجلسیِ اصول‌گرایان

لندن در هرج و مرج

چه تعداد واحد از 4 میلیون مسکن وعده داده شده در حال ساخت است؟

دخل و خرج شهرداری برای پل‌های عابر پیاده

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی