اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بی‌داده به بی‌راهه مقاله

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بی‌داده به بی‌راهه
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد / « بی‌داده به بی‌راهه » عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم دکتر مهدی انصاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
خلبان هواپیمایی را تصور کنید که مبتنی بر شهود خود و بدون توجه به نشانگرهای پرواز، نظیر قطب‌‌‌نما، سرعت‌‌‌سنج، ارتفاع‌‌‌سنج و GPS، در حال هدایت پرواز است. احتمال نرسیدن این هواپیما به مقصد یا رسیدن آن به مقصد اشتباه بسیار زیاد است. مسافرانی که مشتاقانه به قصد مشهد مقدس سوار شده‌‌‌اند، ممکن است در قطب شمال پیاده شوند. حکمرانی و سیاستگذاری به‌مراتب پیچیده‌‌‌تر از هدایت یک وسیله نقلیه است. اگر ناوبر وسیله‌‌ نقلیه باید در فضای سه‌‌‌بعدی مسیر را تشخیص دهد، سیاستگذار، ناوبری جامعه در یک فضای ده‌‌‌ها بعدی را به عهده دارد. چه بسیار سیاست‌‌‌ها و قوانینی که با اهدافی زیبا وضع شدند؛ اما جامعه را از آن هدف دورتر کردند.
در ادامه به دو نمونه‌‌ روشنگر اشاره می‌‌‌کنیم. برنامه‌‌ آموزش مقاومت در برابر اعتیاد (DARE) بزرگ‌ترین برنامه‌‌‌ای است که در ایالات‌متحده برای مقابله با اعتیاد دانش‌‌‌آموزان در سطح مدارس انجام شده است.

این برنامه با تبلیغات گسترده در دهه‌‌‌های 80 و 90 میلادی در حدود 70‌درصد از مدارس آمریکا برگزار شد و هزینه‌‌‌ سالانه‌ای در حدود یک‌میلیارد دلار، به دلار سال 2020، بر دوش مالیات‌‌‌دهندگان آمریکایی گذاشت. اما برنامه‌‌‌ای که با آن همه هیاهو و هزینه برای حدود 20میلیون دانش‌‌‌آموز در سال برگزار شد، نه‌تنها اثر مثبت معناداری بر کاهش اعتیاد دانش‌‌‌آموزان نگذاشت، بلکه مطابق برخی پژوهش‌‌‌ها در برخی موارد به افزایش اعتیاد منجر شد.
این طرح به دلیل ناکارآمدی در سال 2009 متوقف شد. نمونه‌‌ دوم، قوانین کنترل اجاره‌‌‌بها در کشور سوئد و به‌ویژه پایتخت آن، استکهلم، است. این سیاست که قدمتی صدساله دارد، با هدف حمایت از مستاجران در مقابل افزایش سنگین اجاره‌‌‌بها توسط دولت سوئد به کار بسته شده است. اما این قانون به جای تسهیل اسکان، سبب ایجاد صف‌‌‌های انتظار طولانی 10‌‌‌ساله یا بیشتر برای اجاره‌‌‌ شده است. منتظران در صف به‌ناچار یا رشوه‌‌‌ می‌دهند یا به بازارهای اجاره‌‌ کوتاه‌‌‌مدت (sublet) روی می‌‌‌آورند که نرخ‌های گزافی داشته و بعضا مخاطراتی همچون آزار و اذیت را برای مستاجران در پی دارد. این سیاست گرچه به مرور زمان تعدیل‌‌‌هایی را به خود دیده است؛ ولی همچنان اجرا می‌شود.
حکمرانی مبتنی بر داده در هر دو مورد می‌‌‌توانست مانع از آن شود که به خیال حرکت به سوی اهداف خیر، جوامع هزینه‌‌ مالی و وقت سرسام‌‌‌آوری صرف کنند؛ اما در واقعیت از آن هدف بیش از پیش دور شوند؛ هر چند، این دو مثال وجوه مثبتی نیز دارند. در مثال اول گرچه سیاست اشتباهی پایه‌‌‌ریزی شد و بخش قابل‌توجهی از جامعه را درگیر خود کرد؛ اما داده‌‌‌ها اشتباه بودن مسیر حرکت را نشان دادند و سیاست متوقف شد. در مثال دوم، به‌رغم ادامه‌‌ سیاست اشتباه، داده‌‌‌ها کمک کرده‌‌‌اند که اشتباه بودن مسیر برای جامعه و سیاستگذاران روشن باشد.
همین مشخص بودن اشتباه باعث شده است تا سیاست کنترل اجاره به مرور زمان نرم‌‌‌تر شود؛ از جمله اجازه‌‌ چانه‌‌‌زنی میان اتحادیه‌‌‌‌‌‌های صاحب‌‌‌خانه‌‌‌ها و مستاجران داده شد و خانه‌‌‌های جدید برای مدت محدودی پس از ساخت از این محدودیت مستثنی شدند. حال شرایطی را درنظر بگیرید که داده‌‌‌های‌‌ عملکرد سیاست‌‌‌ها به‌آسانی در دسترس سیاستگذاران، پژوهشگران و عموم جامعه نباشد.
در چنین شرایطی محتمل است که سیاست‌‌‌های اشتباه بسیاری همچون نمونه‌‌‌های فوق با هیاهو و هزینه‌‌ مادی و معنوی فراوان در حال اجرا باشد و اصلا کسی هم متوجه اشتباه بودن سیاست نشود و اگر اندیشمندی هم متوجه اشتباه شود، نشانگری برای تبیین اشتباه بودن سیاست برای عموم و سیاستگذار در دست نداشته باشد. اینجاست که جامعه به امید نیل به یک هدف مشخص در مسیری سخت قدم برمی‌‌دارد؛ ولی با هر قدم از آن هدف دورتر می‌شود. در کشور ما برنامه‌‌‌ها و قوانین محدودکننده‌‌ فراوانی با هزینه‌‌‌های زیاد ولی همگی با اهدافی زیبا مانند عدالت‌‌‌خواهی و حمایت از مصرف‌کنندگان اجرا شده و می‌شود.
برنامه‌‌‌هایی از قبیل تخصیص ارز ارزان دولتی به واردات برخی کالاها و ارز مسافرتی، تخصیص یارانه‌‌ انرژی به تولیدکنندگان داخلی و وسایل نقلیه، تعداد زیاد دانشگاه‌‌‌های دولتی، حمایت از خودروی داخلی و وضع تعرفه‌‌ سنگین بر واردات، معافیت‌‌‌های مالیاتی اصناف مختلف، طرح مسکن مهر و خصوصی‌‌‌سازی شرکت‌های دولتی؛ سیاست‌‌‌هایی که خوب یا بد بودنشان در اینجا محل بحث نیست؛ چه‌بسا این برنامه‌‌‌ها کمک‌‌‌های فراوانی به آبادانی کشور کرده باشند. اما آنچه واضح است، هزینه‌‌‌های قابل‌توجه مادی و معنوی همگی این سیاست‌‌‌هاست.
در چنین وضعیتی انتظار می‌رود که جزئیات داده‌‌‌های بخش‌‌‌های مرتبط با این برنامه‌‌‌ها به‌سهولت و به‌سرعت در دسترس سیاستگذاران، پژوهشگران و عموم جامعه باشد تا در صورت لزوم همچون خلبان تغییر مسیر دهند، همچون کمک‌خلبان، خلبان را متوجه اشتباه کنند یا در صورتی که همه چیز خوب پیش می‌رود، بتوانند نشانگرهای پیشرفت را تبیین کرده و افراد جامعه را به ادامه‌‌ مسیر تشویق کنند. اما متاسفانه شاهد معکوس این وضعیت هستیم. شاید گفته شود که ملاحظات حریم شخصی یا امنیتی محدودکننده‌‌ ارائه‌‌ داده است. اما باید پاسخ داد در شرایطی به سر می‌‌‌بریم که متاسفانه با فرکانسی بالا خبر از هک و خراب‌‌‌کاری در پایگاه‌‌‌های مختلف داده می‌‌‌شنویم و گویی خراب‌‌‌کاران و جاسوسان بیش از پژوهشگران و عموم مردم از نشانگرها مطلعند.
به‌علاوه در چنین شرایطی انتظار می‌رود اقلا مدیران کشور مبتنی بر داده تصمیمات سیاستی را اخذ کنند؛ اما کم دیده‌‌‌ایم که سخنان مسوولان امر در رسانه‌‌‌ها و جلسات تصمیم‌گیری حاکی از استدلالات مبتنی بر داده و شواهد باشد. شایسته‌‌ ذکر است که در عصر دیجیتال تصمیم‌گیری مبتنی بر ‌‌‌کلان‌‌‌داده (big data) تنها بر سیاستگذاران واجب نیست؛ بلکه کسب‌وکارها و حتی تک‌‌‌تک افراد می‌‌‌توانند با بهره‌‌‌مندی از بینش‌‌‌های ارزشمندی که داده‌‌‌ها در اختیارشان قرار می‌دهد، بهره‌‌‌وری خود را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهند و با سرعت بیشتری به سوی اهداف خود گام بردارند. تصمیم‌گیری مبتنی بر داده تمرین می‌‌‌خواهد، هرچند شرایط اقتصاد کلان از جمله نرخ بالای تورم -در نتیجه نرخ بالای تغییر قیمت‌های نسبی و بازده نسبی گزینه‌‌‌های مختلف- و نرخ بالای تغییر قوانین به شکل قابل‌توجهی انگیزه‌‌‌های تصمیم‌گیری مبتنی بر داده را کاهش می‌دهد.
به طور خلاصه ‌در دسترس قرار ندادن داده‌‌‌ها و تصمیم‌گیری بی‌‌‌داده می‌‌‌تواند جوامع را به بی‌‌‌راهه ببرد؛ هرچند اهداف و نیاتی تحسین‌‌‌برانگیز و نیک داشته باشند. به عبارت دیگر تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و تنظیم سیاست‌‌‌ها براساس اهداف نیک مکمل یکدیگر هستند، نه جایگزین هم.
منابع:
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0022427898035004002
www.gao.gov/assets/gao-03-172r.pdf
crimesolutions.ojp.gov/ratedprograms/99#1-0
betonit.ai/p/100-years-of-rent-control-in-sweden
bloomberg.com/news/articles/2022-09-03/stockholm-s-rent-controlled-housing-guarantee-has-a-catch
tandfonline.com/doi/full/10.1080/02673037.2023.2244908

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/1241306/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هادی کاظمی، علی استادی و الهام فراشاه در اکران مردمی «قلهک»

وعده قاضی‌ زاده‌ هاشمی به رانندگان تاکسی‌ های اینترنتی

اظهارات مهم دو فرمانده بلندپایه ارتش درباره انتخابات ریاست جمهوری

چهره خندان ظریف و تاجگردون در ستاد پزشکیان

سوال از مردم؛ ویژگی‌های رئیس جمهور آیندت رو انتخاب کن

سعید جلیلی در آغوش یک مرجع تقیلد

حواشی امروز حضور نامزدهای ریاست جمهوری در رسانه ملی

وطن امروز: مطالبات مردم از رئیس دولت چهاردهم سیاسی نیست

توانیر اعلام کرد: شهرداری‌ها و بانک‌ها کمترین همراهی را در کاهش مصرف برق دارند

زخمی شدن 2 صهیونیست در حمله حزب الله

ایلان ماسک به آزار جنسی متهم شد!

انتقاد پزشکیان از مجلس: با بیمارستان خصوصی قرارداد بستید با 5 برابر تعرفه؟!

قالیباف: تورم اقتصادی و اخلاق جامعه بر یکدیگر اثر می‌گذارند

در ستایش از صندوق شیکسته پیکسته

نمایش «دیوانه‌ای از قفس پرید» در موزه سینما

قالیباف:‌ من به حکمرانی در فضای مجازی معتقد هستم

اظهارات قالیباف از فعالان رسانه‌ای در روزهای اخیر بازداشت شدند

ادعای رویترز درباره گزارش آژانس پیرامون پیشرفت‌های اتمی ایران

سعیدجلیلی: کسانی که درآمدهای نجومی دارند باید همانند کارگر و کارمند مالیات بدهند

سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد

قالیباف: فرهنگ موضوع اساسی کشور است

آغاز مرحله جدید کشف فرارهای مالیاتی با اسناد جدید

پیش‌نویس بیانیه گروه 7؛ حمایت از آتش‌بس غزه و ابراز نگرانی از تنش در مرز لبنان و اراضی اشغالی

پنج برنده اسکار افتخاری معرفی شدند

جزئیات پیشنهادات جبهه اصلاحات به پزشکیان

پورمحمدی: احساس مردم ما این است که جمهوری اسلامی در حال حاضر موقعیت ممتازی دارد

با چه کسانی باید قهر کرد؟

دلبری نامزدها با خودرو

سومین تجاوز آمریکا و انگلیس به الحدیده یمن

چهره ها/ «شروین حاجی‌پور» در کنار کارگردان معروف سینما

صحبت های جلیلی از عملکرد دولتش در هماهنگی بین قوا

گفت و گوی تلفنی باقری با وزیر خارجه عربستان درباره برگزاری حج

چالش فرش‌های سعدآباد تمام نشد؟

زاکانی: امیرکبیر 3 سال در کشور مسئولیت داشت و در تاریخ ماندگار شد

پاسخ جلیلی به سوالی در خصوص کابینه احتمالی دولتش

فواد ایزدی در برنامه زنده تلویزیون: قرار بود به ما ناهار بدهد که ندادید

زاکانی: دولت شهید رئیسی ثابت کرد که 3 سال برابر نه، بلکه بزرگتر از 8 سال است

پورمحمدی: از مذاکره در هر شرایطی باید استقبال کنیم

سفر هالوی به منامه؛ سردرگمی صهیونیست ها درباره آینده غزه

بررسی سینمای تاریخی-دینی؛ از احیای انقلابی تا محدودیت ها

جلیلی: رئیس جمهور موفق باید از اتلاف منابع جلوگیری کند

حاشیه ساز شدن پاسخ جلیلی درباره کناره گیری به نفع یک نفر؛ خبری که "ایرنا" آن را تغییر داد!

صاحبان تفکر رادیکالی، مخالفان کنسرت و سریال‌های نمایش خانگی!

6 سد مهم کشور 100 درصد پُر شد

تصاویری عجیب از پرش یک گوزن به شیشه جلوی اتوبوس در ایالت رود آیلند آمریکا

حماس: آمریکا شریک‌جرم نسل‌کشی رژیم صهیونیستی است

جهانی منسجم و کامل به اسم «زخم کاری»

دیدار سرپرست اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با مدیرکل صدا و سیمای استان البرز

سیاست کلان بنیاد شهید، چابک سازی منابع انسانی است

چگونه با فامیلی که حرفمان را باور نمی‌کند رفتار کنیم؟

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی