اخبار محرمانه

آخرين مطالب

برای تأمین برق ان‌جی‌ال 3100

نیروگاه شماره یک صبا دهلران آماده بهره‌برداری شد وزارت نفت

نیروگاه شماره یک صبا دهلران آماده بهره‌برداری شد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت جلوه‌ای دیگر از شتاب‌بخشی به طرح‌های توسعه‌ای را با به‌ثمررسیدن فاز نخست نیروگاه شماره یک صبا دهلران به نمایش گذاشته است تا با این اقدام، شمارش معکوس برای افتتاح طرح مهم ان‌جی‌ال 3100 دهلران آغاز شود.

به گزارش شانا به‌نقل از صندوق بازنشستگی صنعت نفت، محمدهادی طالب، مدیرعامل شرکت نیروگاه صبا دهلران، با اعلام راه‌اندازی نخستین فاز نیروگاه شماره یک این شرکت با ظرفیت 100 مگاوات با استفاده از توانمندی داخلی گفت: ظرفیت تولید این نیروگاه با راه‌اندازی دو ردیف توربین 25 مگاواتی دیگر در 6 ماه دوم امسال به 150 مگاوات خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزود: پست نیروگاه برق صبا دهلران از تیر پارسال به شبکه متصل و از آذر 1402 نیز پیش‌راه‌اندازی توربوژنراتورهای نیروگاه تکمیل شده و از اردیبهشت امسال هم هر چهار ردیف توربین 25 مگاواتی مرتبط با فاز اول با ظرفیت نامی 100 مگاوات آماده بهره‌برداری است.
طالب همچنین درباره نیروگاه شماره 2 صبا دهلران ادامه داد: نیروگاه شماره 2 نیز به‌صورت سیکل ترکیبی بوده و در این نیروگاه 240 مگاوات در بخش گازی و 120 مگاوات در بخش بخار تولید برق خواهد شد که مجموع ظرفیت نیروگاهی شرکت را در استان به بیش از 500 مگاوات می‌رساند.
وی میزان سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه شماره یک را معادل 120 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: 100 میلیون یورو آن به فاز نخست اختصاص دارد و با این سرمایه‌گذاری، هدف‌گذاری صندوق‌ها برای تولید از میدان تا بازار محقق خواهد شد.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران با اشاره به اینکه در شروع این پروژه، ساخت توربوژنراتورهای ساخت داخل تنها روی یک صفحه کاغذ مطرح بود، تأکید کرد: این شرکت که تاریخ تأسیس آن به سال 1399 بازمی‌گردد، فعالیت جدی خود را از سال 1400 با تجهیز منابع و تکمیل پروژه نیروگاه شماره یک آغاز کرد و در همین مقطع کوتاه زمانی، در مقایسه با پروژه‌های مشابه موفق به ثبت رکوردهایی قابل توجه شد.
پیشرفت 70درصدی طی دو سال در شرکت نیروگاه صبا دهلران
طالب با برشمردن این رکوردها، به ثبت پیشرفت 70درصدی شرکت نیروگاه صبا دهلران در 2 سال گذشته اشاره کرد و افزود: درحالی‌که با توجه به مشکلات تحریم و محدودیت تأمین مالی و فناوری، درصد پیشرفت فیزیکی قابل‌ دسترس در پروژه‌های کشور حدود یک‌درصد است، ثبت پیشرفت سالانه 35درصد (ماهانه 3درصد) در پروژه احداث نیروگاه صبا دهلران یک موفقیت و رکورد شمرده می‌شود.
وی به‌ثمررسیدن فاز نخست نیروگاه با لحاظ پیچیدگی‌های فنی و فناوری در مقطع زمانی دو و نیم سال را نیز یک دستاورد برشمرد و تصریح کرد: پروژه‌هایی با ویژگی‌های فنی و مهندسی مشابه، در بازه زمانی چهار تا پنج ساله انجام می‌شود و نهایی‌شدن فاز نخست این نیروگاه در مدت 30 ماه را باید رکورد تلقی کرد.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران رمز موفقیت این دستاورد را برنامه‌ریزی دقیق، اتکا به توان داخل و بهره‌گیری از متد «مدیریت پروژه چابک» ذکر کرد و گفت: سعی کردیم هر نوع اتلاف زمانی در پروژه به حداقل برسد و نبود هماهنگی میان ذی‌نفعان به‌شکلی مدیریت شود که شاهد بهره‌برداری طرح ان‌جی‌ال 3100 در زمان تعیین‌شده باشیم.
طالب به‌کارگیری توربین‌های 25 مگاواتی در مقیاس بالای 100 مگاوات از سوی شرکت OTC (توربوکمپرسور نفت) را جزو وجوه تمایز اجرای این طرح دانست و ادامه داد: واحدهای 25 مگاواتی باعث افزایش ضریب اطمینان و پایداری شبکه خواهد بود و نگرانی‌های تولید پراکنده، مشکلات انتقال و افت انرژی را ندارد.
به‌گفته وی، تبلور تکیه بر توان داخل از مشخصات مهم این پروژه است. از دیگر مزیت‌های نیروگاه صبا دهلران تنوع خوراک است که براساس طراحی انجام‌شده، امکان تأمین خوراک آن از مجموعه‌هایی مانند گازهای منطقه بهره‌برداری چشمه‌خوش، گازهای پالایشی ان‌جی‌ال 3100 دهلران، خط طراحی‌شده گازوئیل و... وجود دارد. اگرچه این تنوع خوراک طراحی را در ورودی آن پیچیده کرده است، این ضریب اطمینان وجود دارد که با احتمال قطعی هرکدام، خوراک دیگری در دسترس باشد.
پایداری و ضریب اطمینان تأمین برق استان ایلام
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزود: طراحی این پروژه به‌صورت جزیره‌ای (ایسلندینگ-Islanding) نیز اقدام مهمی است که باعث پایداری و ضریب اطمینان برق شده و افزون بر آن، امکان تزریق برق به شبکه برای مردم استان را فراهم می‌کند.
طالب با اشاره به رویکرد صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت مبنی بر «تولید از میدان تا بازار» و ایجاد دو قطب اقتصادی کنگان و ایلام افزود: در راستای تحقق این مهم و تکمیل زنجیره ارزش در محدوده شهرستان دهلران و ان‌جی‌ال 3100، مجتمع پتروشیمی دهلران طراحی شده است که نیروگاه صبا دهلران نیروگاه 360 مگاواتی (شماره 2) خود را برای تأمین برق این مجتمع، همچنین تزریق مازاد توان به شبکه و مصرف‌کنندگان استانی در برنامه قرار دارد.
وی با تشریح تکمیل زنجیره ارزش در قطب ایلام گفت: پس از استخراج نفت از سوی شرکت سروک آذر (زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق)، گاز همراه آن از طریق واحد افزایش فشار دهلران به ان‌جی‌ال 3100 دهلران می‌آید و با احداث مجموعه پتروشیمی، C2+ دریافتی از کارخانه ان‌جی‌ال 3100 در پتروشیمی دهلران به اتیلن، پروپیلن، بنزین پرولیز و سایر ترکیبات جانبی الفین تبدیل خواهد شد، بنابراین حلقه مفقوده این زنجیره، برق بوده که با احداث این نیروگاه تأمین شده است.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزون بر نقش‌آفرینی این نیروگاه در زنجیره ارزش افزود: با توجه به مأموریت صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت برای احداث ان‌جی‌ال 3100 و پتروشیمی دهلران و با هدف تأمین برق آن، به دلیل نبود امکان تأمین برق از شبکه سراسری برای این طرح، احداث نیروگاه در دستور کار قرار گرفت.
مشتریان نیروگاه سیکل ترکیبی
طالب مشتریان نیروگاه سیکل ترکیبی را افزون بر ان‌جی‌ال 3100 دهلران، میدان‌های نفتی و واحدهای بهره‌برداری زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران، صنایع استان و شبکه سراسری برق بیان کرد و گفت: مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشتری نیروگاه، ان‌جی‌ال 3100 دهلران است که حدود 45 مگاوات برق نیاز دارد و با تأمین آن، زنجیره ارزش گازهای همراه تکمیل و با اجرای آن، از سوزاندن گازهای همراه نفت میدان‌های چشمه‌خوش، پایدار غرب، آسماری، دهلران، آذر، بنگستان و... جلوگیری خواهد شد که افزون بر سودآوری قابل‌ توجه، آثار مثبت زیست‌محیطی فراوانی برای منطقه به همراه خواهد داشت.
به‌گفته وی، با توجه به تنوع میدان‌های نفتی در منطقه ایلام، این پیشنهاد از سوی صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت به شرکت ملی نفت داده شده است که در صورت نیاز برای توسعه میدان‌های دزفول شمالی، تأمین برق از طریق ظرفیت مازاد نیروگاه صبا دهلران انجام شود.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در استان ایلام به‌عنوان یکی از مناطق کم‌برخوردار افزود: همسو با عمل به مسئولیت اجتماعی، بخشی از برق تولیدی به شبکه سراسری تخصیص یافته است که حدود 20 تا 50 مگاوات با توجه به فصل و نیاز برق، در فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی صبا دهلران تأمین می‌شود و مجموعه این پروژه‌ها به توسعه و شکوفایی منطقه منجر خواهد شد.
طالب همچنین از مذاکره با صنایع استان ایلام و استان‌های همجوار برای تأمین برق مورد نیاز آن‌ها خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی، فاز دوم این نیروگاه که قرار است تا پایان سال نهایی شود، شامل دو ردیف دیگر توربین 25 مگاواتی است که با بهره‌برداری از آن، ظرفیت این نیروگاه درمجموع به 150 مگاوات خواهد رسید. هم‌زمان با اقدام‌های در حال انجام برای تکمیل فاز 2 نیروگاه صبا دهلران، فاز سوم و نهایی پروژه نیز در مرحله طراحی قرار دارد و در مرحله ارزیابی کارشناسان در بخش توربین بخار است. براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده قرار است فاز سوم که مرتبط با تکمیل سیکل بخار است، از سال آینده آغاز شود و با اجرایی‌شدن آن حدود 75 مگاوات به ظرفیت نیروگاه افزوده می‌شود و مجموع ظرفیت به 225 مگاوات خواهد رسید.
طالب یکی از دستاوردهای مهم در اجرای این پروژه را سهم قابل‌ توجه آن در اشتغال‌زایی دانست و ادامه داد: هم‌اکنون احداث و بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه به اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود یک‌هزارنفری منجر شده است که با تکمیل و راه‌اندازی فازهای تکمیلی، تعداد نیروی شاغل افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با تأکید بر رویکرد صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در این منطقه، به برنامه‌ریزی برای جذب نیروهای بومی اشاره کرد و گفت: به این منظور با برگزاری آزمون سراسری در منطقه که با حضور بیش از یک هزار نفر برگزار شد، هم‌زمان اهدافی همچون ایجاد فرصت‌های برابر، شناسایی استعدادها و آموزش را در دستور کار قرار دادیم که امیدواریم نیروهای بومی جذب‌شده، با استفاده از این فرصت بتوانند در مسیر ارتقای توان و افزایش دانش و مهارت خود گام بردارند.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران با تأکید بر اینکه فرایند جذب استعدادها و آموزش نیروهای بومی موضوعی مستمر است، افزود: براساس نیازمندی‌های دوره احداث و بهره‌برداری، فرصت جذب برای نخبگان منطقه همواره فراهم خواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/1241084/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هادی کاظمی، علی استادی و الهام فراشاه در اکران مردمی «قلهک»

وعده قاضی‌ زاده‌ هاشمی به رانندگان تاکسی‌ های اینترنتی

اظهارات مهم دو فرمانده بلندپایه ارتش درباره انتخابات ریاست جمهوری

چهره خندان ظریف و تاجگردون در ستاد پزشکیان

سوال از مردم؛ ویژگی‌های رئیس جمهور آیندت رو انتخاب کن

سعید جلیلی در آغوش یک مرجع تقیلد

حواشی امروز حضور نامزدهای ریاست جمهوری در رسانه ملی

وطن امروز: مطالبات مردم از رئیس دولت چهاردهم سیاسی نیست

توانیر اعلام کرد: شهرداری‌ها و بانک‌ها کمترین همراهی را در کاهش مصرف برق دارند

زخمی شدن 2 صهیونیست در حمله حزب الله

ایلان ماسک به آزار جنسی متهم شد!

انتقاد پزشکیان از مجلس: با بیمارستان خصوصی قرارداد بستید با 5 برابر تعرفه؟!

قالیباف: تورم اقتصادی و اخلاق جامعه بر یکدیگر اثر می‌گذارند

در ستایش از صندوق شیکسته پیکسته

نمایش «دیوانه‌ای از قفس پرید» در موزه سینما

قالیباف:‌ من به حکمرانی در فضای مجازی معتقد هستم

اظهارات قالیباف از فعالان رسانه‌ای در روزهای اخیر بازداشت شدند

ادعای رویترز درباره گزارش آژانس پیرامون پیشرفت‌های اتمی ایران

سعیدجلیلی: کسانی که درآمدهای نجومی دارند باید همانند کارگر و کارمند مالیات بدهند

سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد

قالیباف: فرهنگ موضوع اساسی کشور است

آغاز مرحله جدید کشف فرارهای مالیاتی با اسناد جدید

پیش‌نویس بیانیه گروه 7؛ حمایت از آتش‌بس غزه و ابراز نگرانی از تنش در مرز لبنان و اراضی اشغالی

پنج برنده اسکار افتخاری معرفی شدند

جزئیات پیشنهادات جبهه اصلاحات به پزشکیان

پورمحمدی: احساس مردم ما این است که جمهوری اسلامی در حال حاضر موقعیت ممتازی دارد

با چه کسانی باید قهر کرد؟

دلبری نامزدها با خودرو

سومین تجاوز آمریکا و انگلیس به الحدیده یمن

چهره ها/ «شروین حاجی‌پور» در کنار کارگردان معروف سینما

صحبت های جلیلی از عملکرد دولتش در هماهنگی بین قوا

گفت و گوی تلفنی باقری با وزیر خارجه عربستان درباره برگزاری حج

چالش فرش‌های سعدآباد تمام نشد؟

زاکانی: امیرکبیر 3 سال در کشور مسئولیت داشت و در تاریخ ماندگار شد

پاسخ جلیلی به سوالی در خصوص کابینه احتمالی دولتش

فواد ایزدی در برنامه زنده تلویزیون: قرار بود به ما ناهار بدهد که ندادید

زاکانی: دولت شهید رئیسی ثابت کرد که 3 سال برابر نه، بلکه بزرگتر از 8 سال است

پورمحمدی: از مذاکره در هر شرایطی باید استقبال کنیم

سفر هالوی به منامه؛ سردرگمی صهیونیست ها درباره آینده غزه

بررسی سینمای تاریخی-دینی؛ از احیای انقلابی تا محدودیت ها

جلیلی: رئیس جمهور موفق باید از اتلاف منابع جلوگیری کند

حاشیه ساز شدن پاسخ جلیلی درباره کناره گیری به نفع یک نفر؛ خبری که "ایرنا" آن را تغییر داد!

صاحبان تفکر رادیکالی، مخالفان کنسرت و سریال‌های نمایش خانگی!

6 سد مهم کشور 100 درصد پُر شد

تصاویری عجیب از پرش یک گوزن به شیشه جلوی اتوبوس در ایالت رود آیلند آمریکا

حماس: آمریکا شریک‌جرم نسل‌کشی رژیم صهیونیستی است

جهانی منسجم و کامل به اسم «زخم کاری»

دیدار سرپرست اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با مدیرکل صدا و سیمای استان البرز

سیاست کلان بنیاد شهید، چابک سازی منابع انسانی است

چگونه با فامیلی که حرفمان را باور نمی‌کند رفتار کنیم؟

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی