اخبار محرمانه

آخرين مطالب

توصیه معصومه ابتکار به نامزدهای ریاست جمهوری مصاحبه های ویژه

توصیه معصومه ابتکار به نامزدهای ریاست جمهوری
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - جماران / معصومه ابتکار نوشت: امروزه مسائل محیط زیست دقیقا با معیشت مردم و زندگی روزمره آنها سروکار دارد. گزارش‌های وضعیت محیط زیست هم برای متخصصان و هم برای عامه مردم تهیه می‌شود تا ضمن رشد آگاهی‌های شهروندان، جای انکار برای تهدیدات علیه جنگل، دریا، دشت، آب، خاک یا تنوع‌زیستی در میان مسئولان باقی نماند. همچنین مورد استفاده محققان برای ترسیم بهتر شرایط و راهکارها قرار گیرد. به این ترتیب حداقل بخشی از تعارض گفتمانی که درباره محیط زیست دچار آن هستیم را آمار و گزارش‌های وضعیت محیط زیست می‌تواند حل کند.
معصومه ابتکار رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست در یادداشتی در روزنامه پیام ما نوشت:
این روزها هر جا که صحبت از چالش‌های محیط زیست می‌کنیم متاسفانه می‌گوییم اینها ابربحران‌هایی هستند که چالشی تمدنی برای ایران به وجود می‌آورند. یعنی دیگر بحث این حکومت و آن حکومت نیست یا این دولت و آن دولت یا این زمان و آن زمان نیست، بلکه بحث تمدن ایران است که به شدت در معرض تهدید از ناحیه مسائل اقلیمی و محیط زیستی قرار گرفته است. البته دنیا هم با بسیاری از این ابربحران‌ها مواجه است و بخاطر همین در دهه‎های گذشته سازوکارهایی را تعیین کرده که برخی از آنها موفق و برخی هم نام موفق بوده‌اند.

در ایران با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم؛ علاوه بر اینکه بحث خشکسالی و تغییر اقلیم را داریم سالهاست تحت تحریم‌های ظالمانه هستیم و مشکلاتی در ابعاد مسائل سیاسی و مردم‌سالاری داریم که همه اینها در کنار هم چالش‌هایی را در بخش حکمرانی به وجود آورده است. برخی معتقدند تا زمانی که فقط برای بقا تلاش کنیم بحث توسعه پایدار را نمی‌توانیم مطرح کنیم. یعنی اگر با وجود همه این فشارهای بین‌المللی و مسائل داخلی فقط هدف بقا باشد و کیفیت زندگی مد نظر قرار نگیرد یا خود به خود از اولویت‌ها خارج شود، سیاست‎های توسعه هرگز به پایداری نمی‌رسد. به‌هرحال در پس‌زمینه همه اینها مشکلات محیط زیست است. 
آمارها و گزارش‌های وضعیت محیط زیست این تصویر را روشن و آشکار می‌کند. آمار علمی در واقع تکلیف را روشن می‌کند، داده وقتی تبدیل به اطلاعات بشود و سپس تحلیل آماری و ترندها نشان می‌دهند که ما در چه روندهایی قرار داریم. به این معنی که مثلا وقتی داده‌ها گواه 30 سال خشکسالی هستند نمی‌توان وجود خشکسالی و روند تغییر اقلیم را -چنانچه طیفی تندرو در داخل آن را انکار می‌کرد- منکر شد. 
مانند ترامپ و طرفدارانش که این اعتقاد را نداشتند و برای نجات کره زمین همراهی نکردند. به دلیل انکارهای داخلی، در دولت دوازدهم به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از سازمان هواشناسی خواستم تا گزارش علمی دقیقی از ترند بارندگی و ترند دما در ایران طی سه چهار دهه اخیر ارائه دهد. گزارش سازمان هواشناسی در زمینه «بارش»، «روند دما» و «برف» آمد که همه نشان می‌دهد ما دچار روند 30 یا 40 سالهٔ تغییراقلیم هستیم و بیش از یک‌و‌هفت دهم درجه سانتی‌گراد افزایش دما داشتیم و حدود 12 درصد کاهش بارندگی و نزدیک 30 درصد کاهش برف؛ و البته می‌دانید که برف شاخص مهمی در این زمینه است.
این مثال را زدم برای اینکه اهمیت تهیه و اعلام گزارش‌های وضعیت محیط زیست را بگویم. از دوره دولت اصلاحات پایه‌گذاری نظام آمار محیط زیست کشور را با وجود دشواری‌های بسیار، شروع کردیم. برای تهیه این آمارها 35 نهاد باید با مرکز آمار و سازمان حفاظت محیط زیست کار می‌کردند و اطلاعاتشان جمع‌آوری و تحلیل می‌شد. این در شرایطی بود که آن زمان پلتفرم‌ها مانند امروز گسترده نبود و نرم‌افزارهای لازم به شکل کنونی نبود. امروزه حتی هوش مصنوعی می‌تواند در این زمینه با پیش‌بینی سناریوهای مختلف بسیار کمک کند. البته این منوط به آن است که بتوانیم سیاست‌گذارانی را داشته باشیم که متوجه اهمیت حیاتی و تمدنی موضوع باشند و مسائل محیط زیست به عرصه تصمیم‌گیری کلان برگردد تا شاید بتوان امید به بهبود شرایط داشت.
امروزه مسائل محیط زیست دقیقا با معیشت مردم و زندگی روزمره آنها سروکار دارد. گزارش‌های وضعیت محیط زیست هم برای متخصصان و هم برای عامه مردم تهیه می‌شود تا ضمن رشد آگاهی‌های شهروندان، جای انکار برای تهدیدات علیه جنگل، دریا، دشت، آب، خاک یا تنوع‌زیستی در میان مسئولان باقی نماند. همچنین مورد استفاده محققان برای ترسیم بهتر شرایط و راهکارها قرار گیرد. به این ترتیب حداقل بخشی از تعارض گفتمانی که درباره محیط زیست دچار آن هستیم را آمار و گزارش‌های وضعیت محیط زیست می‌تواند حل کند.
اما این روزها باید بر استفاده سیاست‌گذاران از این گزارش‌های مهم تاکید کرد. در آستانه انتخاب رئیس‌جمهور دیگری هستیم. از نامزدهای ثبت‌نام شده که تعداد کمی از آنها برنامه داشتند، تعداد بسیار کمتری به محیط زیست اشاره کردند. یعنی کسانی که انتظار می‌رود با مراجعه به گزارش‌های علمی و متقن بدانند آینده ایران در گرو توجه به چالش‌های محیط زیستی است. مثلا اگر قرار است اقدام برای رفع تحریم‌ها صورت نگیرد حداقل هزینه‌های آن بر محیط زیست را بدانند؛ اینکه موازنه‌ای که در نظر دارند آیا برد-برد است؟ چالش‌های اقتصادی ما متاثر از شرایط محیط زیست، آب و بحران‌های تغییراقلیم است. چالش‌های اجتماعی ما نیز متاثر از محیط زیست است و در بحث مهاجرت تحت‌تاثیر تغییراقلیم و روندهای خشکسالی در کشور قرار دارد. همچنین وضعیت بهداشت و سلامت مردم؛ براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی منشا حدود 35 درصد بیماری‌ها عدم منشاء زیست محیطی دارد. یعنی می‌توان گفت 35 درصد از هزینه‌های درمان کشور به خاطر آلاینده‌ها بوده است.
پس نمی‌شود وضع محیط زیست را ندید و برای اقتصاد برنامه‌ریزی کرد یا اقتصاد سبز را نادیده گرفت و برای رشد بالنده برنامه‌ریزی کرد. نمی‌شود سلامت و کیفیت زندگی مردم را در برنامه‌ها دید ولی تاثیر آلاینده‌ها بر کیفیت زندگی را نادیده گرفت؛ اینها همه به هم پیوسته است و گزارش‌های وضعیت محیط زیست این تصویر جامع را می‌تواند ارائه دهد و موارد متعدد را روشن می‌کند.
اگر سیاستگذار منصف، با نگاه علمی، مسئولانه و دلسوزانه باشد و دلش برای آینده ایران بسوزد، باید وضعیت کنونی اقلیم سرزمین و طبیعت ایران را بداند و بعد تصمیم بگیرد. کسانی که در عرصه رقابت ریاست‌جمهوری شرکت کردند امید است حداقل گزارش ده ساله وضعیت محیط زیست کشور از سال 82 تا 92 را ببینند که روندها را نشان می‌دهد و با چالش‌های واقعی و تاثیرگذار بر زندگی تک‌تک مردم آشنا شوند تا بتوانند با چشم باز و آشنایی کافی به مسائل برنامه بدهند، صحبت و مناظره کنند.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/1240629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هادی کاظمی، علی استادی و الهام فراشاه در اکران مردمی «قلهک»

وعده قاضی‌ زاده‌ هاشمی به رانندگان تاکسی‌ های اینترنتی

اظهارات مهم دو فرمانده بلندپایه ارتش درباره انتخابات ریاست جمهوری

چهره خندان ظریف و تاجگردون در ستاد پزشکیان

سوال از مردم؛ ویژگی‌های رئیس جمهور آیندت رو انتخاب کن

سعید جلیلی در آغوش یک مرجع تقیلد

حواشی امروز حضور نامزدهای ریاست جمهوری در رسانه ملی

وطن امروز: مطالبات مردم از رئیس دولت چهاردهم سیاسی نیست

توانیر اعلام کرد: شهرداری‌ها و بانک‌ها کمترین همراهی را در کاهش مصرف برق دارند

زخمی شدن 2 صهیونیست در حمله حزب الله

ایلان ماسک به آزار جنسی متهم شد!

انتقاد پزشکیان از مجلس: با بیمارستان خصوصی قرارداد بستید با 5 برابر تعرفه؟!

قالیباف: تورم اقتصادی و اخلاق جامعه بر یکدیگر اثر می‌گذارند

در ستایش از صندوق شیکسته پیکسته

نمایش «دیوانه‌ای از قفس پرید» در موزه سینما

قالیباف:‌ من به حکمرانی در فضای مجازی معتقد هستم

اظهارات قالیباف از فعالان رسانه‌ای در روزهای اخیر بازداشت شدند

ادعای رویترز درباره گزارش آژانس پیرامون پیشرفت‌های اتمی ایران

سعیدجلیلی: کسانی که درآمدهای نجومی دارند باید همانند کارگر و کارمند مالیات بدهند

سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد

قالیباف: فرهنگ موضوع اساسی کشور است

آغاز مرحله جدید کشف فرارهای مالیاتی با اسناد جدید

پیش‌نویس بیانیه گروه 7؛ حمایت از آتش‌بس غزه و ابراز نگرانی از تنش در مرز لبنان و اراضی اشغالی

پنج برنده اسکار افتخاری معرفی شدند

جزئیات پیشنهادات جبهه اصلاحات به پزشکیان

پورمحمدی: احساس مردم ما این است که جمهوری اسلامی در حال حاضر موقعیت ممتازی دارد

با چه کسانی باید قهر کرد؟

دلبری نامزدها با خودرو

سومین تجاوز آمریکا و انگلیس به الحدیده یمن

چهره ها/ «شروین حاجی‌پور» در کنار کارگردان معروف سینما

صحبت های جلیلی از عملکرد دولتش در هماهنگی بین قوا

گفت و گوی تلفنی باقری با وزیر خارجه عربستان درباره برگزاری حج

چالش فرش‌های سعدآباد تمام نشد؟

زاکانی: امیرکبیر 3 سال در کشور مسئولیت داشت و در تاریخ ماندگار شد

پاسخ جلیلی به سوالی در خصوص کابینه احتمالی دولتش

فواد ایزدی در برنامه زنده تلویزیون: قرار بود به ما ناهار بدهد که ندادید

زاکانی: دولت شهید رئیسی ثابت کرد که 3 سال برابر نه، بلکه بزرگتر از 8 سال است

پورمحمدی: از مذاکره در هر شرایطی باید استقبال کنیم

سفر هالوی به منامه؛ سردرگمی صهیونیست ها درباره آینده غزه

بررسی سینمای تاریخی-دینی؛ از احیای انقلابی تا محدودیت ها

جلیلی: رئیس جمهور موفق باید از اتلاف منابع جلوگیری کند

حاشیه ساز شدن پاسخ جلیلی درباره کناره گیری به نفع یک نفر؛ خبری که "ایرنا" آن را تغییر داد!

صاحبان تفکر رادیکالی، مخالفان کنسرت و سریال‌های نمایش خانگی!

6 سد مهم کشور 100 درصد پُر شد

تصاویری عجیب از پرش یک گوزن به شیشه جلوی اتوبوس در ایالت رود آیلند آمریکا

حماس: آمریکا شریک‌جرم نسل‌کشی رژیم صهیونیستی است

جهانی منسجم و کامل به اسم «زخم کاری»

دیدار سرپرست اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با مدیرکل صدا و سیمای استان البرز

سیاست کلان بنیاد شهید، چابک سازی منابع انسانی است

چگونه با فامیلی که حرفمان را باور نمی‌کند رفتار کنیم؟

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی