اخبار محرمانه

آخرين مطالب

شکاف تورم فقیر و غنی: 13 درصد تحلیل ویژه

شکاف تورم فقیر و غنی: 13 درصد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
مرکز آمار تورم آبان را به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای منتشر کرده که یک نگاه کلی نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای (آبان امسال نسبت به آبان سال گذشته) به 48.1 درصد رسیده؛ اما این افزایش قیمت سبد مصرفی خانوارها با توجه به ترکیب خاص آن، برای دهک‌های مختلف جامعه ایران متفاوت است. به‌طوری‌که تورم نقطه‌ای برای دهک اول که ده درصد ایرانیان با کمترین هزینه هستند، 56.2 درصد بوده اما این عدد برای دهک دهم 43.1 درصد اعلام شده است. اقتصاددان‌ها تورم را به نوعی «مالیات» از بخش‌های فقیر جامعه تشبیه می‌کنند. مالیاتی که به جای دریافت بیشتر از درآمدهای کسب‌شده ثروتمندان، سبد مصرفی مردم را کوچک‌تر می‌کند. بنابراین با رسیدن شکاف تورم میان فقیر و غنی به 13 درصد، مالیات تورمی برای کم‌درآمدها در یکسال گذشته همواره در سطح بالاتری قرار گرفته است. زمانی که تورم عمومی به ویژه در بخش کالای غیرخوراکی بالا می‌رود؛ دهک‌های پایین درآمدی مجبورند اولویت اول تقاضا را به سمت محصولات خوراکی و به عبارتی «سیر کردن شکم» بگذارند و سپس به سمت خرید کالای غیرخوراکی بروند. پس از تورم بالای خوراکی‌ها که به واسطه حذف ارز ترجیحی و تحت عنوان «جراحی اقتصادی» انجام شد؛ بخش بزرگی از درآمد دهک‌های پایین صرف هزینه‌های خوراکی شد. اما در آبان‌ماه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در سبد مصرفی دهک‌های با درآمد پایین، تورم پایین‌تری نسبت به دهک‌های پردرآمد داشت. دلیل آن هم مشخص است. با گذشت 6 ماه، حباب قیمتی ناشی از حذف ارز ترجیحی به مرور تخلیه شده است. رشد قیمت‌ها در ماه آبان که به عنوان تورم ماهانه اعلام می‌شود، برای دهک اول 1.8 درصد بوده است و برای دهک دهم 2.5 درصد. سهم جدی‌تر خوراکی‌ها در سبد مصرفی دهک‌های پایین درآمدی و جهش قیمتی که این گروه کالایی در حوالی خرداد تجربه کرد، باعث شده در مجموع تورم سالانه برای دهک‌های پایین بیشتر باشد. اما پس از افزایش قیمت خوراکی‌ها، حالا سایر گروه‌های کالایی تورم ماهانه بیشتری دارند که باعث شده تورم ماهانه دهک‌های بالایی بیشتر از دهک‌های پایینی باشد. سهم خوراکی‌ها از تورم ماهانه سبد مصرفی دهک اول 0.6 واحد درصد بوده اما این سهم برای دهک دهم 0.37 واحد درصد محاسبه شده است. سهم مسکن برای تورم مصرف‌کننده در هر دو گروه طی ماه آبان بالا بوده است؛ برای دهک دهم این سهم برابر 0.75 واحد درصد بوده و برای دهک اول 0.72 واحد درصد.
مهار موتورهای کنترل تورم با کاهش نقدینگی
 آنچه دولت مدنظر دارد، مهار موتورهای کنترل تورم است که در این زمینه باید تلاش بیشتری صورت پذیرد. حجم نقدینگی در پایان مهرماه سال 1401 معادل 56769.7 هزار میلیارد ریال بوده است که به ترتیب 17.5 و 34.3 درصد نسبت به پایان سال و پایان مهر ماه سال 1400 افزایش یافته است. رشد متغیر مذکور در هفت‌ماهه نخست سال قبل و دوازده‌ماهه منتهی به مهر ماه سال 1400 به ترتیب معادل 21.6 و 42.8 درصد بوده است. همچنین حجم پایه پولی در پایان مهرماه امسال نسبت به پایان سال 1400، رشدی معادل 18 درصد داشته است. همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه پایه پولی با 1.9 واحد درصد کاهش نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل (36.4 درصد) به 34.5 درصد در پایان مهرماه سال 1401 رسید.
تفاوت در سبد مصرفی
قدرت‌الله امام‌وردی، اقتصاددان در واکنش به این اختلاف تورمی میان دهک اول و دهک دهم به «اعتماد» گفت: این اختلاف در تورم به دلیل تفاوت در سبد مصرفی افراد در دهک‌های مختلف است چرا که عمده سبد مصرفی خانوارها در دهک‌های پایین جامعه (اول، دوم و سوم) کالاهای ضروری و مواد غذایی و مسکن است و با توجه به اینکه تورم در بخش مسکن و مواد خوراکی در این مدت بیش از 80 درصد بوده و قسمت عمده درآمد این طبقات هم صرف کالاهای اساسی و مسکن می‌شود، مشخص است که افزایش تورم در این دهک‌ها محسوس‌تر از دهک‌های دیگر جامعه باشد. امام‌وردی در ادامه تصریح کرد: در گروه‌های درآمدی بالاتر به دلیل اینکه سبد مصرفی خانوارها در بخش خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و مسکن سهم پایین‌تری دارد و این افراد اغلب کالاهای لوکس و غیراساسی را مورد مصرف قرار می‌دهند پس افزایش قیمت این قبیل از کالاها به اندازه کالاهای اساسی نیست و شاهد آنیم که میزان تورم در این بخش کمتر است.
بزرگ شدن کیک اقتصاد تورم کم‌درآمدها را کاهش می‌دهد
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در صورتی که کیک اقتصاد کشور بزرگ‌تر شود و در جامعه رشد اقتصادی و رفاه بیشتری به وجود بیاید و سیاست‌های سرمایه‌گذاری تغییر کند در تقسیم این کیک سهم بیشتری به گروه‌های درآمدی پایین‌تر خواهد رسید. او افزود: البته با توزیع عادلانه درآمدها و منافع بیشتر میان طبقات مختلف اجتماعی و تنظیم‌گری دولت با اتخاذ سیاست‌های مالیاتی و پرداخت یارانه به نوعی دولت خواهد توانست از طبقات فرودست جامعه حمایت کند تا سهم‌شان از اقتصاد کشور کاهش پیدا نکند و در عین حال افزایش قیمتی که ناشی از تورم بر کالاهای اساسی است را تا حدودی پوشش دهند. امام‌وردی در ادامه گفت: بخش عمده این تورم در جامعه به دلیل پولی کردن کسری بودجه دولت است که ما هر ساله در بودجه هم شاهد آنیم که از همان ابتدا بودجه‌ها با کسری‌های عملیاتی بسته می‌شوند و علت اصلی این تورم‌ها هم به این کسری بودجه‌ها و افزایش حجم پول و نقدینگی‌ها برمی‌گردد.
انتظارات تورمی بیش از گذشته شده است
این کارشناس اقتصادی گفت: البته عوامل دیگری نیز در رشد تورم موثر هستند که شامل تورم در عرضه یا فشار هزینه‌ای می‌شود (به عنوان مثال وقوع جنگ میان روسیه و اوکراین رشد قیمت مواد غذایی در سطح جهانی را به دنبال داشت که ما هم از این قضیه مستثنی نبودیم. او افزود: موضوع منفی دیگری که باز می‌تواند بر افزایش تورم تاثیرگذار باشد انتظارات تورمی است که در جامعه به وجود آمده است و نسبت به تغییرات قیمتی اثرگذار بوده است اما نقش اساسی و مهم افزایش نقدینگی در کشور را نمی‌توان نادیده گرفت که به دلیل تامین مالی کسری بودجه در دولت هر سال بر آن افزوده می‌شود.
تورم 50 درصدی دور از انتظار نیست
امام‌وردی در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به تورم 50 درصدی گفت: هر چند ممکن است تا پایان سال این اتفاق رخ ندهد اما مطمئنا با رسیدن سال 1402 ما شاهد تورم بیش از 50 درصد خواهیم بود اما رسیدن به تورم 50 درصدی «ابرتورم» نیست زیرا ابرتورم به این شکل رخ می‌دهد که در دو فصل متوالی یا چندین فصل متوالی تورم بیش از 50 درصدی را تجربه کنیم که به این اتفاق «ابرتورم» می‌گویند و خوشبختانه هنوز این اتفاق رخ نداده است. این اقتصاددان خاطرنشان کرد: یکی از ایراداتی که همواره وجود دارد این است که دولتمردان طی سال‌های گذشته به میانگین تورم 20 درصدی عادت کرده‌اند و ابرتورمی هم هنوز رخ نداده تا دولتمردان و مقامات پولی و بانکی فکری اساسی به حال این معضل اقتصادی بکنند.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/741526/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محققان دانشگاه «کلمبیا»: استفاده از لوازم آرایشی، خطرات جدی برای کودکان در پی دارد

محققان: شیرقهوه می‌تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را تا دوبرابر افزایش دهد

یورونیوز: نه کمبود شد و نه رکود؛ اتحادیه اروپا برای زمستان آینده آماده می‌شود

جمهوری اسلامی: مجلس باید حافظ حقوق و آزادی‌های مردم باشد

ارزیابی متفاوت "هاشمی طبا" از مصوبه مولدسازی

اشاره پنتاگون به احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای علیه کره‌شمالی

رئیسی در گفتگوی تلویزیونی با مردم؛ از دلایل گرانی دلار تا واکنش به اختلالات در اینترنت

مدارگرد ناسا تصویری شبیه صورت خرس از مریخ ثبت کرد

رئیسی: در تلاش برای رساندن قیمت ارز به 28500 تومان هستیم / حجاب دستور دین و قانون کشور است، توجه به قانون امنیت را برای کشور و آسایش را برای مردم به ارمغان می آورد

رئیسی درمورد شرط رفع فیلتر اینستاگرام و واتس اپ: باید پاسخگو شوند / پلتفرم‌های داخلی جایگزین شدند، بنابراین وعده‌ی من به قوت خودش باقی ست

گفتند سلامی بده و زائر او باش

اوکراین: در مرحله نخست 120 تا 140 تانک از ائتلاف 12 کشور غربی تحویل می‌گیریم

بازگشت نتانیاهو با کمپین خرابکاری

استانبول، بهشت گروه‌های مافیایی

فهرستی از عملیات‌های خرابکارانه اسرائیل در ایران

دیپلمات پیشین: عملیات خرابکارانه اصفهان بدون هماهنگی با آمریکا انجام نشده است

رئیسی: در تلاش برای رساندن قیمت ارز به 28500 تومان هستیم

«پسر امام رضایی، دوستت دارم» با نوای بنی فاطمه

جنگ تیگرای؛ خون‌بارترین جنگ قرن21

واسه خودت شر نخر!

عذرخواهی مجری تلویزیون از یحیی گل محمدی

اولین تجربه تولید انیمیشن سینمایی سه بعدی خارجی در ایران

بی اهمیت ترین اتفاق دنیا از نظر مهران مدیری

رئیسی در گفت‌وگوی زنده: نوسانات در بازار به نفع هیچکس نیست

نماهنگ «مرغ دل زده بال و پر به کنار حریم تو یا جواد»

چگونه رمزارزهای کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

رقابت سود سپرده بانکی با صندوق‌های درآمد ثابت

وزیر ارشاد: اتفاقی که در تئاتر افتاد بسیار بزرگ بود

اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه درباره روابط با ایران

رئیسی در گفت‌وگوی زنده: مسئله و وضعیت معیشت مردم از دغدغه‌های مهم دولت است

میره از کاظمین تا مشهد کبوتر پنجره فولادت

«مرغ دل زده بال و پر به کنار حریم تو یا جواد»

با مغز متفکر رهبر چین آشنا شوید / این فرد، ترکیبی ست از هوش کیسینجر و مقاومت مارگارت تاچر / مردی که نقشه آینده چین را می‌نویسد

افزایش تراکم فروشی در بودجه شهرداری تهران

استاد دانشگاه فردوسی مطرح کرد: جعبه سیاه مولدسازی دارایی‏‏‌های دولت

هشدار سازمان بورس: اسامی متخلفان بورسی را اعلام می‌کنیم

عشقی: قیمت خودرو در بورس کالا معمولا 20 تا 30 درصد پایین‌تر از بازار بوده است

انتقاد یک تحلیلگر اقتصادی از تعین نرخ دستوری شورای پول و اعتبار برای نرخ‌های سود بانکی و تسهیلات

واردات گوشت گرم با قیمت کیلویی 180 هزار تومان

وزارت جهاد کشاورزی: قیمت گوشت قرمز هیچ وقت به 400 هزار تومان نرسید

سقوط مرگبار جنگنده «سوخو-22 » در ویتنام

اعتراض به هتک حرمت قرآن در اندونزی

مقابله رژیم صهیونیستی با 1000 حمله سایبری بزرگ در سال 2022

طالبان برکناری «ملا هبت‌الله آخندزاده» را بررسی می‌کند

سکانس های حذف شده فیلم علف زار

قدرت حافظه من!

جذاب‌‌ترین دنیای آخرالزمانی

بازگشت «سلمان فارسی» به ایران/ ادامه فیلمبرداری در شهرک سینمایی غزالی

روایتی از نقشه جامع دشمنان برای اغتشاش در ایران

تاکید غریب‌آبادی و مشاور امنیت ملی عراق بر حل و فصل مشکلات از طریق گفت‌وگو

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل