اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا شکار روباه جرم دارد؟ سیاسی

آیا شکار روباه جرم دارد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - رکنا : شکار بسیاری از حیوانات وحشی و کمیاب توسط شکارچیان انجام می شود.
جذابترین ها ببینید پخت طولانی‌ترین کباب کوبیده دنیا
کدام بانک‌ ها وام 100 میلیونی بدون ضامن می ‌دهند؟
آشنایی با دختری که سردار آزمون را دیوانه کرد
چهره تغییرکرده و پف آلود نفیسه روشن؛نفیسه جدید در برج میلاد
فوری|افزایش قیمت نان؛ قوت لا یموت باز هم گران شد؛جزئیات
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: روباه از رده پستانداران است. روباه‌ در طبیعت به‌طور میانگین بین یک تا 3 سال و در برخی موارد تا 10 سال عمر می‌کند. روباه ماده به‌طور میانگین 4 یا 5 نوزاد به دنیا می‌آورد. پوست روباه ارزش زیادی دارد. روباه هم از حیواناتی است که شکار آن جریمه نقدی و حتی حبس را در پی دارد.
به گزارش رکنا، از رده خارج کردن گونه‌های در خطر انقراض حالا دیگر راحت نیست، تاوان دارد. وقتی باید برای کشتن یک گونه در حال انقراض ضرری نزدیک به دیه انسان پرداخت کرد. حالا دیگر تفریحی در کار نیست و عکس انداختن با لاشه‌های حیوانات مختلف برای پز دادن رنگ می‌بازد، وقتی جریمه شکار پلنگ 16 برابر و جریمه شکار یوزپلنگ 4 برابر می‌شود.
مصوبه شماره 380 شورای عالی محیط زیست با موضوع جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی که در جلسه این شورا به تصویب رسیده بود با آخرین جرایم نقدی تصویب شده تغییرات زیادی داشته است. جریمه‌های بسیاری از حیوانات در حال انقراض افزایش بسیاری داشته است و برخی نیز تغییرهای ناچیز داشته است. به طوری که پلنگ، یوزپلنگ، گوزن زرد و کگوی پلنگی و مرال و شوکا بیشترین تغییر را داشته‌اند و بیشترین رقم جریمه‌ها به یوزپنگ با جریمه هزار میلیون ریالی تعلق دارد که بعد از دو سال چهار برابر شده است.
یوزپلنگی که تعداد آنها در حالت خوش‌بینانه کمتر از 100 قلاده است. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که کمتر از 70 یوزپلنگ تنها در ایران وجود دارد. یوزپلنگ آسیایی در رده‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت در رده شدیداً در خطر انقراض جای دارد.
گوزن زرد نیز جزو جانورانی است که جریمه نقدی آن 12 برابر شده است. گوزن زرد ایرانی از نظر (IUCN) گونه در معرض تهدید اعلام شد که شکار بی‌رویه و از بین رفتن زیستگاه‌ها حدود 50 سال گذشته منجر به کاهش شدید این جمعیت شده بود؛ به طوری که در سال 1335 تصور می‌شد کاملا منقرض شده است اما به طور ناگهانی بعد از سال 1335 تعداد محدودی از گوزن زرد در اطراف منطقه دز و کرخه مشاهده شد و از همان سال احیای جمعیت این گونه در دستور کار قرار گرفت.
این کشتارها مسئولان را وادار کرد تا فکری به حال پلنگ ایرانی کرده و کار به جایی رسید که جریمه نقدی آن 16 برابر شد تا کسی برای تفریح سمت این گونه ارزشمند نرود.
پلنگ یکی از 37 گونه گربه‌سانان است. در گذشته در ایران 10 گونه گربه‌سان زندگی می‌کردند که با انقراض شیر ایرانی و ببر خزر امروز پلنگ بزرگ‌چثه‌ترین گربه‌سان کشور محسوب می‌شود. پراکندگی این گونه در ایران بسیار قابل توجه است. تمامی استان‌های ایران میزبان این گربه بزرگ هستند که پلنگ ایرانی در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی شده است. شکار غیرمجاز پلنگ و طعمه‌هایش عمده‌ترین عامل تهدید بقای پلنگ در ایران است.
تخریب زیستگاه‌ها و ناامنی در آنها نیز باعث ترک منطقه توسط پلنگ می‌شود. در سال‌های اخیر نیز گسترش بی‌رویه جاده‌های کشور نیز به بلایی برای جان پلنگ‌های ایران بدل شده است به طوری که هر سال چند پلنگ در برخورد با ماشین‌های عبوری از بین می‌روند و همین امر باعث کاهش تعداد این گربه‌سان می‌شود.
از میان 1140 گونه جانوری در ایران 19 گونه از پستانداران، 25 گونه از پرندگان، 16 گونه از خزندگان، 4 گونه از دوزیستان و 10 گونه از ماهیان آب‌های داخلی کشور در سال 2014 میلادی به عنوان گونه‌های مهره‌دار در معرض تهدید در لیست سرخ IUCN قرار دارند.
عاملین شکار و کندن دم یک روباه در سنندج دستگیر شدند( 8آذر 1394)
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران نوشت: روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست کردستان، حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی و آزاد شهرستان سنندج سه شکارچی متخلف را مشاهده نمودند.
دم روباه
فرمانده یگان محیط زیست کردستان در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر سه نفر را بازداشت نمودند.
معروق قادری اظهار داشت: از متخلفین لاشه یک روباه، به همراه دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل و یک اسلحه شکاری غیرمجاز (قاچاق)، تعداد زیادی فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
فرمانده یگان محیط زیست کردستان گفت: شکارچیان متخلف پس از شکار روباه، دم حیوان را جدا کرده بودند.
متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی و حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک روباه معادل هشت میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.
همچنین متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده 11 قانون شکار و صید به حبس از 91 روز تا 6 ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.
بر اساس ماده 14 قانون شکار و صید دو اسلحه مجاز کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.
91 روز زندان برای عامل کشتار بی رحمانه یک روباه( 17مهر 1392)
چند روز قبل یکی از همیاران محیط زیست کردستان فیلمی از کشتار بی رحمانه یک قلاده روباه در منطقه حفاظت شده کوسالان را در اختیار اداره محیط زیست شهرستان سروآباد قرار می دهد.
مرگ روباه
در این فیلم دلخراش فرد بی رحمی پس از شلیک به بدن یک روباه شروع به آزار و اذیت حیوان زخمی نموده و سپس درحالیکه روباه هنوز زنده است سر حیوان را بریده و از تمامی صحنه های عمل شنیع خود فیلمبرداری می کند.
رئیس اداره محیط زیست سروآباد در توضیح این ماجرا به خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: پس از مشاهده فیلم بلافاصله شکارچی غیرمجاز را شناسایی کردم، زیرا از متخلفین سابقه دار بوده که سال گذشته در جریان پرونده تخریب منابع طبیعی و زمین خواری با وی درگیر بودیم.
مهندس حمیدی گفت: با توجه به شناخت کامل از محل زندگی متخلف، بلافاصله متهم دستگیر و به همراه فیلم و مستندات مربوطه تحویل دادگستری شهرستان سروآباد گردید.
کشتن روباه
حمیدی افزود: این متخلف که از افراد سرشناس و بانفوذ منطقه است با اعمال نفوذ سعی در جلوگیری از ارجاع پرونده به دادسرا داشت که موفق به انجام این امر نشد.
پس از مشاهده فیلم توسط قاضی پرونده، متهم طی حکم صادره از شعبه اول دادگاه عمومی سروآباد مورخ 1392/7/8 به تحمل 91 روز حبس تعزیری محکوم گردید.
رئیس اداره محیط زیست سروآباد ضمن تشکر از حمایت قاضی پرونده، افزود: 91 روز حبس تعزیری در نظر گرفته شده قابل خرید نبوده و متهم می بایست جهت طی دوره محکومیت به زندان منتقل شود.
متن رای صادره از شعبه اول دادگاه عمومی سروآباد به شرح زیر می باشد:
"نظر به محتویات پرونده، گزارش ماموران محیط زیست سروآباد، کیفرخواست تقدیمی و نیز مشاهده فیلم صید که به موجب آن متهم بعد از شلیک به بدن روباه سر حیوان را قطع می نماید و با مراجعه به اقرار ایشان به ارتکاب بزه، بزهکاری نامبرده را محرز دانسته و به استناد بند الف از ماده 10 قانون شکار و صید نامبرده را به تحمل 91 روز حبس تعزیری محکوم و اعلام می دارد حکم صادره حضوری و ظرف 20 روز قابل اعتراض در محاکم تجدید نظر استان کردستان می باشد.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/677795/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ری لیوتا بازیگر فیلم «رفقای خوب» درگذشت

وزیر کشور: در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد / فعلا در مرحله رفع خطر هستیم

دعا برای سلامتی مجروحان حادثه متروپل آبادان در اجتماع سلام فرمانده

«من شیعه جعفری» با صدای بنی فاطمه

«عشق جانم، امام زمانم» همخوانی زیبا در ورزشگاه آزادی

دکتر «عبدالملکی» در همدان: مردمی‌سازی یارانه‌ها باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد

مردان روحانی در مسیر کمک به دولت رئیسی

ثبت سفارش آیفون، 2 برابر مصرف سال گذشته!

میزانِ فروش نهایی نمایشگاه کتاب تهران اعلام شد

گشتی در خرسون، تنها منطقه اوکراین که در اشغال روسیه است

استفاده روسیه از سلاح‌های ترموباریک در حمله به اوکراین

فرمانده نظامی اوکراینی: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

تایید ساخت دزدان دریایی کاراییب 6 بدون جانی دپ

واکنش ترانه علیدوستی به ماجرای دستگیری تهیه کننده سریال «شهرزاد»

اعتراف اسرائیل به ترور شهید صیاد خدایی

چهار دستور رئیسی در جلسه فوق‌العاده بررسی حادثه متروپل

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

توئیت جدید وزیر نفت درباره حادثه متروپل آبادان

ایران در واکنش به ترورهای اسرائیل، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

قتل مرد کرجی توسط همسر و فرزندش

پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

بیانیه صنوف سینمایی: آقای جبلی! اظهارات شما همانا ریشه گسست هنرمندان از صداوسیماست

جایگاه دانشجو در مکتب اهل‌بیت

آتش سوزی مرگبار یک کشتی در فیلیپین

نگاهی به زندگی اُخروی؛ در کلام حاج محمّد اسماعیل دولابی

حمله مرگبار مرد نروژی با تیر و کمان به فروشگاه!

وظیفه روابط عمومی انتقال سخنان مردم به دستگاه است

آمریکا محموله 115 هزار تنی نفت ایران را مصادره کرد

آیا ترور اخیر در تهران، تلاش اسرائیل برای به شکست کشاندن آخرین تلاش ها برای باز کردن گره در مذاکرات احیای برجام بود؟

احیای برجام سخت شد

چرا گرد و غبار تشدید می‌شود؟

محمد مخبر: توسعه مناسبات با مسکو سیاست‌ راهبردی تهران است

علل فروریزش ساختمان متروپل آبادان

ایران – کانادا؛ پشت‌ پرده جنجال‌های پیش‌رو در «ونکوور»

تهران در تسخیر متروپل‌ها

گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره در اردیبهشت

لونا چگونه بازار رمزارزها را به خاک و خون کشید؟

جنگ انتظارات در بازار سکه

وزیر نفت خبر داد: واردات پنج میلیون تن گندم و غلات از روسیه

عیادت پوتین از سربازان زخمی روس برای اولین بار

پسکوف: مسکو منتظر است کی‌یف درخواست‌هایش را بپذیرد

پس از اوکراین نوبت لهستان است؛ یار صمیمی پوتین تهدید کرد

اعتراض هنگامه قاضیانی به رفتار دوگانه ترانه علیدوستی

ترکیب میتی‌کومون و جومونگ

صفر تا صد ماجرای دروغ مردی که مدعی شد 30 ساعت زیر آوار مانده است!

چه فیلم‌هایی اصغر فرهادی را می‌خنداند یا گریه می‌اندازد؟

عاقبت مردی که برای پول زن بگیره!

رمزگشایی‌ رئیسی از عبارت «تصمیم سخت اقتصادی»

صحبت های مهم وزیر امور خارجه: اخیرا ابتکار جدیدی را روی میز گذاشتیم

ابراهیم متقی: در دانشکده الهیات باید کرسی مارکسیسم داشته باشیم

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل