اخبار محرمانه

آخرين مطالب

قیمت فلزات گران‌تر می‌شود؟ اقتصادی

قیمت فلزات گران‌تر می‌شود؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایسنا /تحلیلگران می گویند احتمال وقوع منازعه نظامی میان روسیه و اوکراین، ریسک مختل شدن تامین انرژی و صعود بیشتر قیمت فلزات را افزایش داده است.
تحلیلگران می گویند تداوم نگرانیهای ژئوپلیتیکی نسبت به احتمال حمله روسیه به اوکراین، احتمال وضع تحریمهای جدید بین المللی یا تحریمهای آمریکا علیه تجارت با تولیدکنندگان بزرگ فلزات روسیه ممکن است بازار آلومینیوم، مس و نیکل را با محدودیت عرضه بیشتری روبرو کند.
وارن پاترسون، مدیر استراتژی کالای شرکت ING Economics در این باره اظهار کرد: اگر بحران میان روسیه و اوکراین شدت بگیرد، قیمت کالاها ممکن است افزایش بیشتری پیدا کند. تنش میان روسیه و اوکراین رو به رشد است و به همین ترتیب ریسک سرایت آن به بازارهای جهانی کالا افزایش پیدا می کند. روسیه یک قدرت بزرگ کالایی و صادرکننده بزرگ محصولات انرژی، فلزات و کشاورزی است. وی افزود: تحریمهای سخت گیرانه، بازارهای کالا را ملتهب خواهد کرد. به نظر می رسد که شماری از بازارهای کالا به دنبال تشدید تنشها، اضافه کردن ریسک ژئوپلیتیکی به قیمتها را شروع کرده اند.
جان مایر، تحلیلگر شرکت کارگزاری "اس پی انجل" به اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: بازار فلزات قطعا به تهاجم روسیه به اوکراین واکنش نشان می دهد. چین آلومینیوم و سایر فلزات روسیه را با وجود تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا خریداری خواهد کرد اما کمبود گریدهای خاص در همه مناطق وجود خواهد داشت.
صعود قیمتها در بازار فلزات
برایان مارتین و دانیل هاینس، تحلیلگران گروه ANZ Research با اشاره به قیمت نهایی معاملات فلزات بازار فلزات لندن در روز جمعه، اظهار کردند: قیمت فلزات پایه با ادامه محدودیت تولید و تشدید کمبود عرضه در بازارها، به میزان چشمگیری صعود کرده اند. به گفته این تحلیلگران، نیکل پرچمدار افزایش افزایش قیمت فلزات بود و 24 هزار دلار در هر تن معامله شد که بالاترین قیمت در 10 سال گذشته بود. کارخانه نیکل تاگوانگ تونگ در میانمار اوایل ماه میلادی جاری متوقف شد و همزمان، تنشها بر سر اوکراین هم ریسک اختلال صادرات روسیه را تقویت کرد.
تحلیلگران ساکدن فایننشیال متذکر شدند روند افزایش قیمت فلزات تحت تاثیر تشدید وخامت اوضاع بین روسیه و اوکراین، ابعاد و گستردگی تحریمهایی که ممکن است از سوی آمریکا و اروپا معرفی شود را زیر سوال می برد.
این تحلیلها در شرایطی مطرح می شود که مذاکرات میان مقامات بلندپایه آمریکا و روسیه برای جلوگیری از تشدید تنشها ادامه دارد. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا هفته گذشته در یک کنفرانس خبری اعلام کرد آمریکا و متحدانش در ناتو آماده اند در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، هزینه های جدی و آسیب قابل توجهی را از طریق تحریمهای اقتصادی به این کشور تحمیل کنند.
بهای معاملات نقدی مس در بازار فلزات لندن اوایل ژانویه برای نخستین بار در سه ماه گذشته از مرز 10 هزار دلار در هر تن عبور کرده و سپس عقب نشینی کرده بود اما از 16 ژانویه تا 20 ژانویه دوباره سیر صعودی پیدا کرد و به سطح 9925 دلار در هر تن رسید. بهای معاملات آلومینیوم در روزهای اخیر بالای 3000 دلار در هر تن مانده است. هر دو فلز در بحبوحه نگرانیها نسبت به کمبود عرضه، در بالاترین رکورد قیمت چند ساله معامله می شوند.
ذخایر مس
برآورد می شود روسیه حدود 10 درصد از ذخایر مس جهان را در اختیار دارد و تولیدکننده بزرگ آلومینیوم است. تولیدکنندگان این کشور شامل "روسال" سهم حدود شش درصدی در تولید آلومینیوم جهان دارند. نورنیکل تولیدکننده بزرگ فلزات گروه نیکل و آلومینیوم است که برای عبور به سوی انرژی پاک کلیدی هستند. طبق گزارش شرکت ING Economics، روسیه در حال حاضر حدود 43 درصد از پالادیم استخراج شده در جهان را تولید می کند.
بانک سرمایه گذاری "یو بی اس" رشد حدود یک درصدی قیمت اونس طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون را به تقاضای سرمایه گذاران برای دارایی امن نسبت داد. طلا ظرف مدت دو روز پس از انتشار آمار جدید تورم در انگلیس، آمریکا و کانادا 1.78 درصد افزایش قیمت داشت. نرخ تورم انگلیس 5.4 درصد است که بالاترین نرخ از سال 1992 است و نرخ تورم کانادا هم به بالاترین حد از همان سال رسیده است. در حالی که تورم این اواخر موضوع مهمی بوده است اما تنها مشکل موجود نیست. سران جهان به میزان فزاینده ای نسبت به رفتار روسیه نگران شده اند.
اونس طلا از سوی انجمن بازار شمش لندن روز جمعه 1835 دلار قیمت گذاری شد.
به گفته مایر، قیمت سنگ آهن و فولاد هم ممکن است در صورت تشدید منازعه اوکراین صعود کنند. شرکت فِررِکسپو تولیدکننده بزرگ سنگ آهن و گندله در اوکراین است.
تحریمها
در گزارش شرکت ING Economics آمده است: اگرچه بسته پیشنهادی دموکراتهای آمریکا به شکل روشن تحریمهای ویژه روی فلزات را توصیه نکرده است اما رییس جمهور آمریکا ممکن است صنایعی که برای امنیت ملی پرخطر به شمار می روند شامل استخراج و فرآوری مواد معدنی را هدف تحریم قرار دهد. به گفته پاترسون، تحریمهای آمریکا علیه شرکت "روسال"، بازار آلومینیوم را در سال 2018 ملتهب کرد چرا که روسیه دومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم پس از چین است. بازار جهانی آلومینیوم در حال حاضر با کمبود عرضه روبروست و هر گونه اختلال در روند عرضه روسیه، بازار را با کمبود شدیدتری روبرو می کند. با توجه به این که اروپا مقصد بزرگ آلومینیوم روسیه است، تحریمها علیه صنعت روسیه و محدود کردن صادرات آن، باعث افزایش نرخهای اروپایی خواهد شد.
گذار انرژی
تحریمها علیه انرژی روسیه می تواند قیمت فلزات را بالاتر ببرد. کارخانه های ذوب فلزات که جزء صنایع انرژی بر هستند، در حال حاضر نگران قیمتهای بالای برق هستند که به کاهش ظرفیت تولید زینک (روی) منجر شده و فولادسازان طی ماههای گذشته برای جبران افزایش هزینه انرژی، روی قیمت محصولاتشان در اروپا کشیده اند.
جان مایر، از شرکت "اس پی انجل" گفت: قیمت گاز طبیعی، نفت و نیرو احتمالا به میزان قابل توجهی در اروپا بالا می رود و تولید فلزات اروپایی را با محدودیت بیشتری مواجه می کند.
شرکت ING Economics هشدار داد تحریمها علیه روسیه ممکن است بر تولید کارخانه های آلومینیوم در اروپا تاثیر منفی بگذارد. همان طور که اکنون هم مشاهده می شود، بخشی از ظرفیت تولید در اروپا به دلیل قیمت بالای نیرو تعطیل شده است. در سناریوی متاثر شدن صادرات گاز روسیه به اروپا بر اثر تحریمها، قیمتهای انرژی در اروپا بالاتر خواهد رفت و محدودیت ظرفیت تولید فلزات در این منطقه تشدید می شود.
به گفته تحلیلگران گروه ANZ Research، تنش میان روسیه و اوکراین بازار گاز را نگران کرده است. با اقداماتی که آلمان در صورت تهاجم روسیه به اوکراین علیه خط لوله گازی نورد استریم 2 انجام خواهد داد و تحریمهایی که آمریکا در نظر دارد، جریان قابل ملاحظه گاز که قرار است وارد این قاره شود، مختل می شود. با وجود موج محموله LNG که قرار است به اروپا تحویل داده شود، مختل شدن جریان گاز در کوتاه مدت باعث صعود قیمتها خواهد شد.
بر اساس گزارش پلاتس، بانک "یو بی اس" پیش بینی کرد قیمتهای انرژی بالا می ماند. تنشها در اروپای شرقی و خاورمیانه به دلیل نگرانی از اختلال جدید عرضه، از قیمتها پشتیبانی می کند. انتظار می رود تقاضا برای نفت امسال به رکورد بالایی صعود کند و قیمت نفت برنت در محدوده 80 تا 90 دلار در هر بشکه معامله شود.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/677217/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ری لیوتا بازیگر فیلم «رفقای خوب» درگذشت

وزیر کشور: در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد / فعلا در مرحله رفع خطر هستیم

دعا برای سلامتی مجروحان حادثه متروپل آبادان در اجتماع سلام فرمانده

«من شیعه جعفری» با صدای بنی فاطمه

«عشق جانم، امام زمانم» همخوانی زیبا در ورزشگاه آزادی

دکتر «عبدالملکی» در همدان: مردمی‌سازی یارانه‌ها باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد

مردان روحانی در مسیر کمک به دولت رئیسی

ثبت سفارش آیفون، 2 برابر مصرف سال گذشته!

میزانِ فروش نهایی نمایشگاه کتاب تهران اعلام شد

گشتی در خرسون، تنها منطقه اوکراین که در اشغال روسیه است

استفاده روسیه از سلاح‌های ترموباریک در حمله به اوکراین

فرمانده نظامی اوکراینی: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

تایید ساخت دزدان دریایی کاراییب 6 بدون جانی دپ

واکنش ترانه علیدوستی به ماجرای دستگیری تهیه کننده سریال «شهرزاد»

اعتراف اسرائیل به ترور شهید صیاد خدایی

چهار دستور رئیسی در جلسه فوق‌العاده بررسی حادثه متروپل

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

توئیت جدید وزیر نفت درباره حادثه متروپل آبادان

ایران در واکنش به ترورهای اسرائیل، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

قتل مرد کرجی توسط همسر و فرزندش

امیدواری رئیس مجمع جهانی اقتصاد به حصول توافق در وین

پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

بیانیه صنوف سینمایی: آقای جبلی! اظهارات شما همانا ریشه گسست هنرمندان از صداوسیماست

جایگاه دانشجو در مکتب اهل‌بیت

آتش سوزی مرگبار یک کشتی در فیلیپین

نگاهی به زندگی اُخروی؛ در کلام حاج محمّد اسماعیل دولابی

حمله مرگبار مرد نروژی با تیر و کمان به فروشگاه!

وظیفه روابط عمومی انتقال سخنان مردم به دستگاه است

آمریکا محموله 115 هزار تنی نفت ایران را مصادره کرد

آیا ترور اخیر در تهران، تلاش اسرائیل برای به شکست کشاندن آخرین تلاش ها برای باز کردن گره در مذاکرات احیای برجام بود؟

احیای برجام سخت شد

چرا گرد و غبار تشدید می‌شود؟

محمد مخبر: توسعه مناسبات با مسکو سیاست‌ راهبردی تهران است

علل فروریزش ساختمان متروپل آبادان

ایران – کانادا؛ پشت‌ پرده جنجال‌های پیش‌رو در «ونکوور»

تهران در تسخیر متروپل‌ها

گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره در اردیبهشت

لونا چگونه بازار رمزارزها را به خاک و خون کشید؟

جنگ انتظارات در بازار سکه

وزیر نفت خبر داد: واردات پنج میلیون تن گندم و غلات از روسیه

عیادت پوتین از سربازان زخمی روس برای اولین بار

پسکوف: مسکو منتظر است کی‌یف درخواست‌هایش را بپذیرد

پس از اوکراین نوبت لهستان است؛ یار صمیمی پوتین تهدید کرد

اعتراض هنگامه قاضیانی به رفتار دوگانه ترانه علیدوستی

ترکیب میتی‌کومون و جومونگ

صفر تا صد ماجرای دروغ مردی که مدعی شد 30 ساعت زیر آوار مانده است!

چه فیلم‌هایی اصغر فرهادی را می‌خنداند یا گریه می‌اندازد؟

عاقبت مردی که برای پول زن بگیره!

رمزگشایی‌ رئیسی از عبارت «تصمیم سخت اقتصادی»

صحبت های مهم وزیر امور خارجه: اخیرا ابتکار جدیدی را روی میز گذاشتیم

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل