اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا شیوه تازه تسهیلات‌دهی بانک ها قابل اجراست؟ اقتصادی

آیا شیوه تازه تسهیلات‌دهی بانک ها قابل اجراست؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /اخیرا موضوع پرداخت تسهیلات بدون ضامن و تنها با اعتبارسنجی مشتریان بانکی پررنگ‌تر از قبل شده و همان طور که دولت وعده داده قرار است تا پایان سال 1400 یا نهایتا در ابتدای سال آینده این طرح اجرایی شود. در این طرح گفته شده پرداخت تسهیلات زیر 100 میلیون تومان به‌زودی بدون نیاز به معرفی ضامن و تنها با شیوه اعتبارسنجی انجام می‌شود. این خبر پس از جلسه سیدابراهیم رییسی، تیم اقتصادی دولت و روسای بانک‌های دولتی و خصوصی منتشر شد و پس از آن علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت نیز از تغییر نوع وثیقه‌ برای وام‌های زیر 100 میلیون تومان خبر داد و گفت: در پی این تغییر، کسی که کارمند یا حقوق‌بگیر ثابت دولت است می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.
سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز در این باره اعلام کرد: در حال حاضر اراده جدی برای پرداخت تسهیلات بر مبنای اعتبارسنجی بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد وجود دارد و در روزهای آینده به بانک‌های دولتی تکلیف خواهد شد تا با اتکاء به رتبه اعتبار افراد اعم از حقوق‌بگیران، بازنشستگان و کسانی که سوابق آنها ثابت کند که توانایی بازپرداخت اقساط را هم دارند، پرداخت تسهیلات را بدون ضامن و وثیقه انجام دهند.اما این موضوعات در حالی اعلام شده که مقوله اعتبارسنجی در ایران مقوله‌ای نسبتا نوپا بوده و در سیستم بانکی کمتر به آن پرداخته ‌شده است، اگرچه در سالیان گذشته اخذ سابقه چک‌های برگشتی و استعلام مانده و مورد مصرف تسهیلات و تعهدات متقاضی از سیستم بانکی رویه معمولی در تشکیل پرونده‌های اعتباری بوده، اما تقریبا تمامی بانک‌های کشور پیش از یک دهه قبل، فاقد هرگونه سامانه یا چارچوب مدون جهت سنجش اعتبار مشتریان و ارزیابی ریسک اعتباری آنها بوده‌اند که کاملا در سطح آن بانک کاربردی و عملیاتی شده باشد و در تصمیم‌گیری ارکان اعتباری مورد توجه ویژه قرار گیرد.
پرداخت تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
از حرف تا عمل
احمد حاتمی‌یزد، مدیرعامل اسبق بانک صادرات و تجارت، در مورد پرداخت تسهیلات بدون ضامن و وثیقه بر این باور است که در سالیان گذشته هیچ بانکی حاضر نشده بدون وثیقه و ضامن به کسی وام بدهد و اگر امروز هم این موضوعات مطرح می‌شود تنها به دلیل ایجاد محبوبیت میان مردم است و باید دید در فاز اجرایی وضعیت چگونه پیش می‌رود.
مدیرعامل اسبق بانک صادرات ایران در ادامه به «اعتماد» گفت: در گذشته هم از این شعارها داده شده اما هیچ وقت عملیاتی نشده است.
حاتمی یزد با اشاره به تخلفات شهرام جزایری و اخلال در نظام اقتصادی کشور افزود: پس از این اتفاق، قانونی در مجلس به تصویب رسید که وثیقه برای طرح های صنعتی، تنها همان طرح صنعتی باید باشد و و ثیقه ای خارج از طرح نباید از سوی بانک اخذ شود و با وجود اینکه قانون هم شده بود و مجلس هم آنرا به تصویب رسانده بود اما هیچ گاه این قانون اجرایی نشد.
این کارشناس بازار پولی و بانکی با بیان اینکه بانک‌ها در قبال پول مردم مسئول هستند، ادامه داد: بانک‌ها که منابعی از خود ندارند و این منابع هم سپرده‌های مردمی است و قوانین و اساسنامه‌های بانک‌ها باید به گونه ای باشند که از این منابع مالی مردم حفظ و صیانت شود، و حفظ این منابع مردم از وظایف اول بانک‌هاست.
او ادامه داد: بنابراین اگر اعتبار یا وامی از سوی بانک‌ها داده می شود این موضوع جزء وظایف ثانویه بانک‌ها محسوب می شود، پس پرداخت این تسهیلات باید به گونه‌ای باشد تا پول و سپرده‌های مردم سوخت نشود.
این طرح نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است
مدیرعامل اسبق بانک صادرات ایران تصریح کرد: مسلما باید برنامه‌ریزی‌ها در مورد پرداخت وام به گونه ای باشد که قضیه بلاتکلیفی که در خصوص سپرده‌های مردمی در صندوق‌های سپرده‌گذاری کاسپین، فرشتگان و ثامن‌الحجج و ... که در سال‌های قبل رخ داد مجددا اتفاق نیفتد.
حاتمی یزد ادامه داد: در صورتی که بانک مرکزی تضمین کند در صورت پرداخت وام‌های بدون وثیقه و ضامن به افراد آنها را تامین خواهد کرد می‌توان به این رویه جدید در پرداخت وام امیدوار بود در غیر این صورت به نظر می رسد اینگونه اقدامات بیشتر رنگ و بوی سیاسی دارد.‌این کارشناس بازار پولی و بانکی با بیان اینکه وام دادن فعالیتی اقتصادی است، افزود: در قانون بانکداری بدون ربا بانک موظف است سپرده‌های مردم را در بخش‌هایی صرف کند که ضرری به منابع مالی صاحبان سپرده نرساند، اگر رییس بانک مرکزی و یا وزیر اقتصاد و ... این خواسته را امروز دارد باید ضمانت اجرایی آنرا هم بدهد تا بانک‌ها این کار را انجام دهند.
ریسک های سنجش اعتبار مشتریان
بسیار مهم است
حاتمی یزد تصریح کرد: هر چند ریسک‌های سنجش اعتبار مشتریان بسیار مهم است و مبنای تصمیم‌گیری برای وام دادن است اما تاکنون اجرایی نشده است، بنده هم در گذشته مدیرعامل بانک‌های صادرات و تجارت بوده ام و تراول چک‌های 50 هزار تومانی و 100 هزار تومانی آن زمان با امضای من اعتبار پیدا می کرد و هیچ گاه چک برگشتی و بدهی معوق هم نداشته ام اما ممکن است هر بانکی که ادعا می کند بدون وثیقه و ضامن وام می دهد مراجعه کنم به من هم وام ندهند زیرا هنوز ضمانت اجرایی آن مشخص نشده است.
او تصریح کرد: یکی از موارد برای اعتبارسنجی افراد دارایی خود افراد است. این در حالی است که در این طرح هر چند به این موضوع اشاره نشده اما گفته شده اعتبار سنجی صورت می گیرد پس چگونه می‌توان به افراد فاقد دارایی، وثیقه و ضامن وام داد؟ به نظر می‌رسد این قضیه باید به صورت شفاف‌تر مورد بررسی قرار گیرد.این کارشناس بازار پولی و بانکی ادامه داد: در گذشته این گونه بوده که اگر عروس و دامادی که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اند و دارایی هم نداشته اند برای وثیقه وام ازدواج‌شان یک فرد معتبر را جهت ضمانت وام دریافتی از بانک معرفی می‌کردند وام به آنها پرداخت می‌شد و یا اگر کارفرمایی در بانکی حسابی داشت و تعهد می کرد تا برای پرداخت وام بانکی از فیش حقوقی کارمندانش کسر شود وام به این افراد تعلق می گرفت و در شرایطی که کارفرما ضامن کارمندان می‌شد موجودی کارفرما می‌توانست نوعی وثیقه برای کارمندان باشد اما بدون وثیقه تاکنون بانک‌های ایران وامی به کسی پرداخت نکرده‌اند حال باید دید این وام ها به چه صورت و به چه افرادی تعلق می گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/677013/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ری لیوتا بازیگر فیلم «رفقای خوب» درگذشت

وزیر کشور: در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد / فعلا در مرحله رفع خطر هستیم

دعا برای سلامتی مجروحان حادثه متروپل آبادان در اجتماع سلام فرمانده

«من شیعه جعفری» با صدای بنی فاطمه

«عشق جانم، امام زمانم» همخوانی زیبا در ورزشگاه آزادی

دکتر «عبدالملکی» در همدان: مردمی‌سازی یارانه‌ها باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد

مردان روحانی در مسیر کمک به دولت رئیسی

ثبت سفارش آیفون، 2 برابر مصرف سال گذشته!

میزانِ فروش نهایی نمایشگاه کتاب تهران اعلام شد

گشتی در خرسون، تنها منطقه اوکراین که در اشغال روسیه است

استفاده روسیه از سلاح‌های ترموباریک در حمله به اوکراین

فرمانده نظامی اوکراینی: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

تایید ساخت دزدان دریایی کاراییب 6 بدون جانی دپ

واکنش ترانه علیدوستی به ماجرای دستگیری تهیه کننده سریال «شهرزاد»

اعتراف اسرائیل به ترور شهید صیاد خدایی

چهار دستور رئیسی در جلسه فوق‌العاده بررسی حادثه متروپل

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

توئیت جدید وزیر نفت درباره حادثه متروپل آبادان

ایران در واکنش به ترورهای اسرائیل، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

قتل مرد کرجی توسط همسر و فرزندش

امیدواری رئیس مجمع جهانی اقتصاد به حصول توافق در وین

پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

بیانیه صنوف سینمایی: آقای جبلی! اظهارات شما همانا ریشه گسست هنرمندان از صداوسیماست

جایگاه دانشجو در مکتب اهل‌بیت

آتش سوزی مرگبار یک کشتی در فیلیپین

نگاهی به زندگی اُخروی؛ در کلام حاج محمّد اسماعیل دولابی

حمله مرگبار مرد نروژی با تیر و کمان به فروشگاه!

وظیفه روابط عمومی انتقال سخنان مردم به دستگاه است

آمریکا محموله 115 هزار تنی نفت ایران را مصادره کرد

آیا ترور اخیر در تهران، تلاش اسرائیل برای به شکست کشاندن آخرین تلاش ها برای باز کردن گره در مذاکرات احیای برجام بود؟

احیای برجام سخت شد

چرا گرد و غبار تشدید می‌شود؟

محمد مخبر: توسعه مناسبات با مسکو سیاست‌ راهبردی تهران است

علل فروریزش ساختمان متروپل آبادان

ایران – کانادا؛ پشت‌ پرده جنجال‌های پیش‌رو در «ونکوور»

تهران در تسخیر متروپل‌ها

گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره در اردیبهشت

لونا چگونه بازار رمزارزها را به خاک و خون کشید؟

جنگ انتظارات در بازار سکه

وزیر نفت خبر داد: واردات پنج میلیون تن گندم و غلات از روسیه

عیادت پوتین از سربازان زخمی روس برای اولین بار

پسکوف: مسکو منتظر است کی‌یف درخواست‌هایش را بپذیرد

پس از اوکراین نوبت لهستان است؛ یار صمیمی پوتین تهدید کرد

اعتراض هنگامه قاضیانی به رفتار دوگانه ترانه علیدوستی

ترکیب میتی‌کومون و جومونگ

صفر تا صد ماجرای دروغ مردی که مدعی شد 30 ساعت زیر آوار مانده است!

چه فیلم‌هایی اصغر فرهادی را می‌خنداند یا گریه می‌اندازد؟

عاقبت مردی که برای پول زن بگیره!

رمزگشایی‌ رئیسی از عبارت «تصمیم سخت اقتصادی»

صحبت های مهم وزیر امور خارجه: اخیرا ابتکار جدیدی را روی میز گذاشتیم

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل