اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سهم هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی در سبد خانوار‌های ایرانی / تهرانی‌ها بیشترین و سیستان و بلوچستانی‌ها کمترین درآمد را در سال 99 داشته‌اند اقتصادی

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده های آن و گوشت هرکدام با سهم ٢١ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با 50 درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
میانگین هزینه‌ سالانه‌ یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سال ١٣٩٩ به ترتیب 62 و 34 میلیون تومان بوده است.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده های آن و گوشت هرکدام با سهم ٢١ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با 50 درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
هدف کلی طرح آمارگیری هزینه ودرآمد خانوار، برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان‌هاست. در سال ١٣٩٩ تعداد خانوارهای آمارگیری شده در این طرح ١٩٣٠٦ خانوار نمونه در نقاط شهری و ١٨٢5١ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور است.
نگاهی به اهم نتایج طرح درسال ١٣٩٩ در مناطق شهری و روستایی نشان می‌دهد:
- متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ٦٢١،٣٩٢ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٣١ درصد افزایش نشان می دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری ١٦١،٠٩٤ هزار ریال با سهم ٢٦ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٤٦٠،٢٩٨ هزار ریال با سهم ٧٤ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده های آن و گوشت هرکدام با سهم ٢١ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ٥٠ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده‌ سالانه‌ یک خانوار شهری ٧٦٤،٧٤٦ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ٣٨ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٩ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می­دهد که ٣١,٤ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٥.٧ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٥٢.٩ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.
- مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٨ نسبت به سال ١٣٩٩ نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده از یخچال فریزر از ٧٠,٢ به ٧١.٩، جاروبرقی از ٩١.٧ به ٩١.٥، ماشین لباسشویی از ٨٧.١ به ٨٧.٣، اجاق گاز از ٩٩.١ به ٩٨.٩ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ١٢.٣ به ١٢.٤ درصد تغییر یافته است. همچنین درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از اتومبیل شخصی و ماشین ظرفشویی هر کدام به ترتیب با ٥٣.١ و ٧.٦ درصد نسبت به سال قبل بدون تغییر بوده است.
- در سال ١٣٩٩، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٩٤,٥ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) بوده است.
- متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی ٣٤٠،٦٧٩ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٣٠,٥ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار روستایی١٣٦،٤٤٢ هزار ریال با سهم ٤٠ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٢٠٤،٢٣٧ هزار ریال با سهم ٦٠ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن با ٢٥.٠ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ٣٢.٠ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده­ سالانه‌ یک خانوار روستایی 420,470 هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٤١,٦ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می­دهد که ٣٢,٧ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٢٩.٧ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 37.5 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.
- مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٨ نسبت به سال ١٣٩٩ نشان می­ دهد که خانوارهای استفاده کننده از اتومبیل شخصی از ٣٢,٧ به ٣٤.١، یخچال فریزر از ٥٠.٤ به ٥٢.٧، اجاق گاز از ٩٨.٤ به ٩٨.٣، جاروبرقی از ٦٥.٩ به ٦٧.٥، ماشین لباسشویی از ٥٦.٥ به ٥٨.١، ماشین ظرفشویی از ٠.٥ به ٠.٤ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ٢.٣ به ١.٦ درصد تغییر یافته است.
- در سال ١٣٩٩ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٧٥,٢ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) و ١٣.٣ درصد نفت سفید بوده است.
متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان
بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ٩٥٧،٠١٦ هزار ریال بیشترین و استان خراسان شمالی با ٣٥١،٩٤٣ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٩ داشته‌اند.
همچنین استان تهران با ١،٠٩٨،١١٨ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ٤٧٨،٨٣١ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ١٣٩٩ به خود اختصاص داده است.
بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان البرز با ٥٦٦،٤٢٧ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٨٠،٣٩٥ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٩ داشته‌اند.
همچنین استان البرز با ٦٧٦،٨٩٧ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٨١،٠٩١ هزارریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ١٣٩٩ به خود اختصاص داده است

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/583074/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دبیر کل حزب اتحاد ملت: اصل اعتراض شهروندان در ایران به رسمیت شناخته شود

واریز 10 میلیونی سود سهام عدالت برای جاماندگان | سود سهام عدالت جدید برای چه کسانی است؟

این پلیس تهرانی قصاص می شود؟ / شلیک دردسرساز یک مامور در پایتخت

نگاهی به «نبرد درالوک» -2کلکسیون ترکش، موج‌گرفتگی وشیمیایی/قرار نبود متوسلیان به سوریه برود

جزئیات جدید از حملات سپاه به تروریست‌ها در کردستان عراق/ تاکنون 73 موشک بالستیک شلیک شده است

ده سانحه وحشتناک هوایی جهان

واشنگتن فری بیکن: دولت آمریکا بن‌بست مذاکرات احیای برجام را به کنگره اعلام کرد

سرمقاله خراسان/ کلید قفل مذاکرات در وین است نه تهران

سرمقاله وطن امروز/ شرکت‌های دانش‌بنیان و پاشنه‌ آشیل حق‌بیمه

سرمقاله اعتماد/ تصمیم‌سازی‌های اشتباه

سرمقاله دنیای اقتصاد/ رنج قطعی اینترنت

سرمقاله جهان صنعت/ ایران ارجمند سرفراز می‌ماند

سرمقاله آرمان ملّی/ به جوانان اتکا داشته باشیم

تمرکز بیشتر دولت‌ سیزدهم بر مهار تورم

نقش لوله نورد استریم در تامین گاز روسیه به اروپا

پرایس: آمریکا اقدامات شدیدتری علیه روسیه انجام خواهد داد

همه پرسی در مناطق چهارگانه اوکراین برای الحاق به روسیه

فعالیت آتش نشانان زن در تهران آغاز شد

درخواست جمعی از اهالی سینما از سلبریتی‌ها برای “جداکردن صف خود از جریانات ضدملی”

فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

بذرپاش: با همکاری‌ های نظارتی، می‌توان سطح روابط ایران و تاجیکستان را ارتقا داد

ایسنا: فردی که در زنجان روسری خود را آتش زده بود، بازداشت شد

مسکو: ماجرای نشت گاز از نورد استریم را پیگیری می‌کنیم

ترامپ بارها قصد اخراج داماد و دخترش از کاخ سفید را داشت

انتقاد اردوغان از سیاست آمریکا در قبال یونان

یک زنگ خطر جدید برای ترانزیت ایران

بهادری‌ جهرمی: سخنان اخیر رئیس‌ جمهور در راستای ایجاد وحدت و یکپارچگی بود

هشدار ایران نسبت به ظهور گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان

راهکارهای درمان انواع زخم در خانه

کاری که بهتر است قبل از دعا کردن انجام دهید

تل‌آویو: می‌توانیم فناوری هسته‌ای را در اختیار کشور‌های عربی قرار دهیم

شناسایی کهکشانی کوچک در همسایگی راه شیری

برجام و اعتراضات

2014 کریمه، 2022 دونباس!

کارگردان زن: اگر تصویر درستی از مضامین اخلاقی در سینمای ما بود؛ چنین حوادث تلخی اتفاق نمی‌افتاد

ایلان ماسک صدرنشین ثروتمندان شد

ملت ایران مسببان شهادت نیروهای امنیتی را تحریم می‌کند

رئیس مرکز حقوقی شهرداری تهران در سمت خود ابقا شد

تمدید حکم محسن مهدیان، مدیرعامل شرکت همشهری

بازیگر مشهور آمریکایی رمان نویس شد / تام هنکس شاهکار بزرگ دیگر سینمایی را می‌نویسد

دشمنان ابرقهرمانان با «ددپول» باز می‌گردند / هیو جکمن با رایان رینولدز همبازی شد

فرمانده نیروی زمینی سپاه: تاکنون با 73 موشک بالستیک و ده‌ها پهپاد محل استقرار تروریست‌ها در اقلیم شمال عراق را منهدم کردیم

قالیباف: در حوادث اخیر، چند 10 نفر جان خود را از دست دادند / براندازان تنها به فکر اهداف دشمن اند؛ باید با این رفتار‌ها مقتدرانه برخورد شود / هیچ چیز نباید به امنیت مردم و موجودیت نظام لطمه بزند

رجانیوز: حکم جلب «حامد بهداد» صادر شده

رئیس دادگستری لرستان: 120 نفر در حوادث اخیر در استان دستگیر شدند / افراد بازداشتی تفهیم اتهام شد‌ند

فارس: تجمع دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شیراز / افراد شعار‌هایی همچون "زن زندگی آزادی" سر دادند / هیچ‌یک از دانشجویان بازداشت نشدند

هوای تازه/ من به تو مشتاق ترم

ضرب المثل/ اگر تو کلاغی من بچه کلاغم

بحران سیاسی عراق؛ حامیان جریان صدر ساختمان استانداری بصره و ذی‌قار را اشغال کردند

توصیه فرهیختگان: به‌رسمیت شناختن حق اعتراض و احیای رسانه های داخلی

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل