اخبار محرمانه
هاآرتص: اسرائیل به 100 سالگی می‌رسد؟
سه شنبه 25 ارديبهشت 1403 - 18:03:34
اخبار محرمانه - وطن امروز /متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
روزنامه عبری‌زبان به بررسی شکست‌های نخست‌وزیر اشغالگر از زمان بازگشتش به قدرت پرداخته و این سوال را مطرح کرده است: آیا اسرائیل صدمین سالروز تاسیس خود را در نتیجه این شکست‌ها جشن خواهد گرفت؟
روزنامه هاآرتص در سرمقاله خود با اشاره به ناکامی‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان بازگشتش به قدرت، به این نکته اشاره می‌کند که نتایج ناکامی‌های او «سخت‌» بوده و «در همه جبهه‌ها روشن شده است». در جزئیات این سرمقاله آمده است: بنیامین نتانیاهو - نخست‌وزیر - 7 سال پیش قول داد هر کاری را برای دفاع از اسرائیل انجام می‌دهد تا اسرائیل به صدمین سالگرد تأسیس آن برسد اما طبق معمول برخلاف آنچه وعده داده بود عمل کرد و در عوض دفاع از آن، برای تضعیف و برچیدن آن تلاش کرد تا جایی که برای نخستین بار موجودیتش در معرض تردید است». در این مقاله نوشته شده است: «مأموریت نتانیاهو، از زمان بازگشت او به قدرت به عنوان نخست‌وزیر کاهانی‌ها و حریدی‌ها، برچیدن رژیم بوده و هشدارها را دست کم گرفته است مبنی بر اینکه اصلاحات قضایی اسرائیل را تضعیف کرده و آتش جنگ چند جبهه‌ای را شعله‌ور کرده است. او با چشمان باز در دامی گرفتار آمد که توسط «یحیی سنوار»، رهبر حماس در غزه، 7 اکتبر برای او پهن شد».

بر اساس گزارش هاآرتص، نتانیاهو از لحظه‌ای که جنگ غزه آغاز شد، بر بقای سیاسی خود به عنوان بالاترین هدف تمرکز کرد: او از پذیرفتن مسؤولیت شکست امتناع می‌ورزد، همچنان به ایجاد تفرقه بین شهروندان و برانگیختن درگیری بین آنها ادامه می‌دهد، کودتا علیه رژیم را تغذیه می‌کند و اسرائیل را با رد هرگونه توافق سیاسی برای روز پساجنگ و اصرار برای انجام عملیات در شهر رفح به رویارویی فاجعه‌بار با ایالات متحده سوق می‌دهد.
بر این اساس، این روزنامه در سرمقاله خود نوشت: «نتایج سخت بی‌توجهی نتانیاهو در همه جبهه‌ها مشخص است؛ 132 اسیر همچنان نزد حماس است و شهرک‌های اطراف غزه و مرزهای لبنان رها شده‌اند و مشخص نیست آیا اسرائیلی‌ها دوباره در آنها مستقر خواهند شد و اینکه چه زمانی این اتفاق می‌افتد، چرا که مسیر ارسال آرد که حیاتی است به بندر ایلات [رژیم صهیونیستی] مسدود شده است و شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی پروازها به فرودگاه بن‌گوریون را معلق کرده‌اند».
علاوه بر این در این سرمقاله به اینکه «رتبه اعتباری اسرائیل کاهش یافته است؛ کسری بودجه و تورم در آستانه انفجار است» و «ایران صدها موشک و پهپاد به سوی اسرائیل شلیک کرده است؛ اسرائیلی که به تنهایی قادر به دفاع از خود نیست» هم اشاره شده است. امروز اسرائیل متهم به نسل‌کشی است و نتانیاهو نامزد حکم بازداشت بین‌المللی است، همزمان، ارسال تسلیحات توسط آمریکا به ارتش [رژیم] هم متوقف شده است.
هاآرتص در ادامه نوشت: نتانیاهو هنوز هم می‌تواند گامی حیاتی برای نجات اسرائیل بردارد، زیرا او باید استعفا کند، مسؤولیت فاجعه 7 اکتبر و شکست‌های جنگ را بر عهده بگیرد و اسرائیل را از بلای حکومت جنایتکارانه‌ای که خود تأسیس کرد، نجات دهد. این روزنامه نوشت: تنها از این طریق فرصتی برای توقف جنگ و احیای اسرائیل و روابط خارجی آن وجود خواهد داشت تا بتواند صدمین سالگرد تأسیس خود را جشن بگیرد. 
در همین زمینه، رهبران ارشد نهادهای امنیتی و نظامی در رژیم اشغالگر، روز یکشنبه به کابینه نتانیاهو توصیه کردند یک توافق آتش‌بس جامع منعقد کند. رهبران ارشد رژیم صهیونیستی گفتند: «توصیه ما به دولت اکنون این است که به یک توافق آتش‌بس جامع در نوار غزه دست یابد و یحیی السنوار، رئیس جنبش حماس فعلا در غزه بماند، همه اسرای اسرائیلی را بازگرداند و در شمال با حزب‌الله آتش‌بس کند. روزنامه عبری‌زبان معاریو پیش‌تر گزارش داده بود این جنگ برای همیشه به عنوان یک «جنگ شکست‌خورده» در اذهان حک خواهد شد و نام نتانیاهو «نخست‌وزیر دولت شکست‌خورده» باقی خواهد ماند.

http://www.SecretNews.ir/Fa/News/1230417/هاآرتص--اسرائیل-به-100-سالگی-می‌رسد؟
بستن   چاپ