اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ آینه‌های راستین جامعه تحلیل ویژه

سرمقاله اعتماد/ آینه‌های راستین جامعه
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /« آینه‌های راستین جامعه » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته پریس تنظیفی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
درباره اهمیت کنش‌های دانشجویان هنر
در هفته‌های گذشته شاهد تحرکات اعتراضی در عرصه اجتماع ایران بوده‌ایم. به‌گونه‌ای که موجب اتخاذ کنشی در جامعه شده است که پیش از این بدین وضوح آن را مشاهده نمی‌کردیم. نزدیک به دو ماه است که این کنش در جریان است. این در حالی است که دستگاه‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از ابزارهای خود کنشگران را از کنش بازدارند و کنش را متوقف کنند.
بدیهی است که با رخداد چنین وضعی در یک جامعه، مناسبات پیشین نظم اجتماعی در نهایت -به قهر یا رضایت- عطف به کنش رخداده تغییر می‌کند و دیگر مناسبات پیشین برقرار نخواهد بود. به بیان دیگر، نتیجه‎ای که حاصل می‎شود، فارغ از استحصال اهداف افراد حاضر در کنش، روابط بین نیروهای جامعه را تغییر خواهد داد. این یک تغییر گسترده مناسبات اجتماعی است که به واسطه خود همه ابعاد جامعه را درگیر می‌کند؛ یکی از این ابعاد، عرصه هنر است که همواره ارتباطی تنگاتنگ با کلیت جامعه دارد.
در واقع با توجه به دامنه وسیع تاثیراتی که کنش‌های اجتماع در همه عرصه‌های جامعه می‌گذارد، عرصه هنر نیز متحول می‌شود؛ زیرا پارادایم حاکم بر آن را در رابطه تنگاتنگ با جامعه قرار داده است.
 پارادایم هنر که پیش از قرن بیستم پارادایم هنر زیبا بود، از ابتدای قرن بیستم بدل به هنر بیان‌گرا شد؛ این بیان‌گرایی هنرمند را قادر ساخت از بیان اندیشه، افکار و آلام خود تا بیان اندیشه، افکار و آلام دیگران بسته به حقیقت وجودش راه‌های متفاوتی را آزادانه تجربه کند؛ در حالی که در هر حال سرگرم شکل‌دهی یک گفتمان به واسطه اثر هنری است. پیش از رواج پارادایم هنر بیان‌گرا، پارادایم هنر زیبا که از سوی حاکمان پیشتیبانی می‌شد، کارکردی زینت‌بخش داشت که سرمایه حاکمان را نمودار می‌کرد و جلال و شکوه بارگاه‌شان را رقم می‌زد تا بدین وسیله پایه حاکمیت‌شان به واسطه تفاوت شوکت حاصل از هنر با زندگی رعایا مستحکم شود و تبلیغ دیدگاه‌شان در شکلی عالی رقم بخورد. بدین ‌ترتیب هنر وظیفه‌ای تبلیغاتی (پروپاگاندا) در انحصاری خاص برعهده داشت. تغییر پارادایم از هنر زیبا به هنر بیان‌گرا موجب شد تا نیروی هنر جهت بیان احساسات و افکار هنرمند به کار گرفته شود و از آنجا که هنرمند در بطن جامعه خود زندگی می‌کند و احساسات و افکارش متاثر از آن است، هنر هم تحت تاثیر جامعه و روابط و نیازهای آن بدل به نمودی «شخصی-اجتماعی» شد. این موجب شد تا هنر در قرن بیستم بدل به انعکاس راستین جامعه شود. این تغییر پارادایم که به شکل تغییر زبان هنر عیان شد، به خوبی در تلاش هنرمندان ‌امپرسیونیست قابل پی‌جویی است؛ زیرا آثار هنرمندان مکتب امپرسیونیسم به واسطه همین تغییر پارادایم، مطلوب حاکمیت آن زمان نبود.
در سال 1863 امپراتور ناپلئون سوم برای مقابله با تحریک روزافزون محافل هنری در خصوص نپذیرفتن نقاشانی که آثارشان از سوی سالن آکادمی (سالن رسمی هنر مورد تایید دربار) پذیرفته نشده بود، حکم افتتاح یک سالن به نام رفوزه‌شدگان را صادر کرد تا نشان دهد چه آثار سخیفی مردود شده‌اند و این‌گونه از فشار روزافزون جامعه بکاهد. با نمایش آثار رفوزه‌شدگان در آن سالن، منتقدان آثار آنها را تقبیح کردند، اما این واکنشی بود که روح انقلابی این نقاشان را تثبیت کرد. هنرمندانی مانند سزان، آدوارد مانه، کامیل پیسارو، کلود مونه، پیر آگوست رنوار و ادگار دگ از جمله هنرمندانی بودند که آثارشان در سالن رفوزه‌شدگان نمایش داده شده بود. بیشتر این هنرمندان در سال‌های اوایل دهه 20 زندگی بودند (مانند سزان) و تازه سبک خود را شکل می‌دادند. 
تاریخ هنر نشان داد که این هنرمندان جوان پی‌ریز تغییرات بزرگی بودند که هنر قرن بیستم را با تمام عظمتش ایجاد کرد و به واقع نمایش آثارشان در سالن رفوزه‌شدگان، رفوزگی هنر آکادمی بود که قدرت را در دست داشت. دانشجویان و مخاطبان هنر به خوبی استعار‌ه‌ها را درک می‌کنند. طی نزدیک به دو ماه گذشته شاهد آن هستیم که دانشجویان هنر در کشور دست به خلق آثار هنری زده‌اند که متفاوت است از آنچه همواره از سوی حاکمیت به عنوان جریان هنری قالب کشور تبلیغ می‌شد. می‌دانیم که با پیروزی انقلاب سال 1357 شمسی تشکیل نهادهایی مانند حوزه هنری نوعی جریان خاص در هنر را تبلیغ کرد که هر چند در مواردی از نظر تکنیک اجرا از تکنیک‌های هنر قرن بیستم بهره می‌برد، اما پارادایم حاکم بر آن همان پارادایمی بود که منجر به مردود کردن آثار هنرمندان جوان در فرانسه قرن نوزدهم شد. در حالی که آنها هنر را به قرن بیستم هدایت کردند. تلاش دانشجویان هنر در خلق آثار جدید با برخورد شدید مدیران دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها روبه‌رو است که با اقدامات سلبی آنها مانند مردود کردن دانشجویان و محروم کردن آنها از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی به دلیل ثبت معدل صفر در کارنامه تحصیلی‌شان همراه است. بی‌تردید این هنرمندان جوان با توجه به عملکرد متفاوت و حساس خود، در حالی که تلاشی بی‌وقفه برای نمود هنری جامعه و بیان آنچه رخ می‌دهد دارند، در واقع یک دگردیسی در پارادایم هنری ایران ایجاد کرده‌اند. این یادآور نقطه آغاز تغییر پارادایم هنر در قرن بیستم است و زمانی رخ می‌دهد که جامعه به واسطه کنش کنشگران خود تغییر را تجربه می‌کند. بدین ‌ترتیب باید انتظار داشت هنر ایران از این پس شکل، معنا و رابطه‌های متفاوتی نسبت به جامعه و اصحاب قدرت داشته باشد. دانشجویان هنر که اکنون در دانشگاه‌های کشور سرگرم خلق آثار خود با رویکردی متفاوت هستند، هنرمندان مهم آینده این کشورند که اهمیت زیادی در تعیین سلیقه و سمت و سوی هنر خواهند داشت.
نحوه برخورد مدیریت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های هنر با آنها هیچ تاثیری در جلوگیری از تغییر پارادایم هنر کشور نخواهد داشت. این تغییر پارادایم هنر محتوم است. آنچه باقی می‌ماند و در تاریخ هنر این کشور ثبت می‌شود، رفتاری است که مدیریت در برابر تغییر اتخاذ کرده است. اینکه مدیران دانشگاه‌های هنر تا چه اندازه پذیرای این تغییر بوده‌اند و از جایگاه و توان خود برای دانشجویان‌شان هزینه کرده‌اند، همان چیزی است که در تاریخ هنر ذیل گزارش و تحلیل آثار هنری خلق شده در این روزها، درج می‌شود. به واقع آنها اکنون در نقطه‌ای از تکرار تاریخ و بازساخت سالن رفوزه‌شدگان قرار دارند. تاریخ می‌تواند در تکرار زمانی دایره‌ای شکل گیرد و یک عمل بارها تکرار شود یا مسیری خطی داشته و پیشرفت حاصل شود.
آنچه شکوفایی را رقم می‌زند، مدیریتی است که پذیرای هنر نسل آینده است. آنها دیگر پارادایم پیشین را برنمی‌تابند و قصد ایجاد خوانشی خطی به جای خوانش دایره‌ای تاریخ را دارند. نیروی هنرمندان جوان با دیدگاه‌های تازه‌شان همان‌گونه که نیروی هنرمندان امپرسیونیسم بر آکادمی فائق آمد، بر سدسازی غلبه دارد. آنها جامعه خود را منعکس می‌کنند و این اهمیت دانشجویان هنر است.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/740714/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صدیقی، امام جمعه موقت تهران: روحیه بسیجی یعنی ذوب در ولایت بودن / در گذشته مسئولان اشتباهاتی کرده اند اما امام و رهبری اشتباه نکردند چون تقوا دارند

علم الهدی: باید از این گوشی‌های همراه که در دست شماست برای انجام جهاد تبیین استفاده کنید

خودت قسمتت را تغییر بده

تلاش بسیار زیاد برای مهار ترس از ارتفاع

حکمت/ اصلاح رابطه بین انسان و خدا

وقتی مجبوری با چاپستیک غذا بخوری!

موافقت پارلمان اروپا با لغو مشروط ویزای شنگن برای کویتی‌ها و قطری‌ها

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

خارج شدن رب گوجه و تن ماهی از قیمت گذاری دستوری

صرفه جویی ارزی بین 100 تا 150 میلیون یورو با اقدام یک شرکت دانش‌بنیان

دستور مرتضوی به بهزیستی برای شناسایی بی‌سرپناهان فاقد کارت بانکی

دستگیری یک توریست در چین به دلیل نقض رعایت قوانین کرونایی

تلاش روس‌ها برای برگزاری دیدار میان اردوغان و اسد

وقوع انفجار و آتش سوزی در بندر «سامسون» ترکیه

شانس اکران پیش از جشنواره برای «گیج گاه»

بازیگر «بی‌آبان»: چرا اکثر فیلم‌ها در تهران ساخته می‌شوند

حکایت آدمی که مریض عشق میشه

نقد فیلم تخیلی «شیوا» با پایانی سردرگم‌کننده

چهره ها/ اینستاپست تلخ احمد ایران دوست

صبحانه کاری یا مراسم خواستگاری؟

چهره ها/ عکسی از حسین سلیمانی در کنار مرحوم «مهرداد میناوند»

دشمنی «طاووس الملوک» آشکار شد

خواستگاری رسمی فرخ از نورا

10 هزار میلیارد تومان سهم تلویزیون از آگهی‌های جام‌جهانی

فیلم های ایرانی مهم که با محوریت نام یک زن ساخته شدند

فقط بلدید جاده چالوس رو ببندید؟

من همه بچه هام رو به یک چشم نگاه میکنم

مدیریت صداوسیما با کنداکتور پر شده از سریال های تکراری!

وقتی همه می‌خواستیم یکی از «فوتبالیست‌ها» باشیم!

وقتی کلی برنامه چیدی و منتظری خانواده بره مسافرت!

جیران و بچش در خیال شاه

«لوپتو» راهی بولیوی شد

نسخه کریسمسی از «نگهبانان کهکشان» برای درمان غم باخت!

جمع‌بندی گزارش حوادث اخیر در دستور کار کمیسیون‌های مجلس

نماینده مجلس: هر تصمیمی که حال مردم را خوب کند، تصمیم خوبی است

جزئیات مناظره چالشی ابطحی و احدیان درباره وقایع اخیر

مهمان یک مهمانی خاص

وضعیت جاده‌ها و راه‌ها، امروز 11 آذر 1401 / بارش باران در محور‌های مواصلاتی 9 استان کشور

تازه‌ترین خبر از ابوالفضل پورعرب در بیمارستان / احتمال جراحی پای پورعرب در هفته آینده

بسیاری از متقاضیان واحد‌های نهضت ملی مسکن به دلیل انجام هیچ اقدامی برای ساخت، انصراف داده‌اند

خبرگزاری دولت: سفر امیرعبداللهیان به ایتالیا به خاطر یک برنامه پر اهمیت در تهران، از دستور کار خارج شد

دادستان کل کشور: مجلس و شورای عالی انقلاب در حال کار بر روی مساله حجاب هستند؛ نتایج آن تا 15 روز آینده مشخص خواهد شد / دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست؛ منتهی بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه‌ی مسئله هستند

واکنش مدیرکل سیاسی وزارت کشور به اظهارات نماینده مهاباد: درمورد آمار کشته‌های حوادث اخیر، به جز ادعای خود محمودزاده هنوز آمار رسمی را ندیده‌ام، آمار غیررسمی هم ندیده‌ام

28 آذر؛ نشست شورای امنیت درباره «قطعنامه 2231 و برجام»

بعد از شکست ایران مقابل آمریکا مردم یکپارچه ناراحت شدند اما وطن‌فروشان شادی کردند

اقدام عجیب صداوسیما بعد از باخت ایران

نگاهی به زندگی معلولین با شهاب حسینی و نگار جواهریان

برگزاری مراسم تکریم و تجلیل از همسران جانبازان 70 درصد «همسفر خورشید» در ایلام

بازدید قاضی‌زاده هاشمی از بیمارستان شهید مصطفی خمینی/همسران جانبازان بزرگترین جمعیت پرستاران کشور هستند/حق پرستاری ایثارگران مشمول در سال جاری 38 درصد افزایش یافته است

دیدار قاضی‌زاده هاشمی با نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان/اختیارات لازم برای خدمات رسانی به ایثارگران در استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض شده است/حل مشکلات ایثارگران نیازمند همت و عزم همه مسئولان استانی است

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل