اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پشت صحنه تفریح تجاری تهرانی‏‌ها اخبار محرمانه از منابع دیگر

پشت صحنه تفریح تجاری تهرانی‏‌ها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کافه‌‌گردی، پاساژ‌گردی و رستوران‌‌گردی این روزها نه تفریح جوانان بلکه به تفریح خانواده‌ها تبدیل شده است، برخی پاساژگردی را یک ژست اجتماعی و برخی دیگر نیز یک الزام و نیاز در پی غیبت سایر راه‌های پر کردن اوقات فراغت می‌دانند اما هر دلیلی که داشته باشد این روزها پاساژها، کافه‌ها و مال‌‌ها به پاتوقی برای گذراندن ساعت‌‌ها تبدیل شده است.
برخی از روان‌شناسان بر این باور هستند که نبود اماکن تفریحی مناسب برای خانواده‌ها یکی از دلایل اصلی رواج معضل پاساژگردی شده است، چراکه در حال حاضر در پایتخت مکان تفریحی مناسبی برای افراد که همه نیازهایشان را رفع کند، نیست که این خود عاملی شده تا افراد برای گذران اوقات فراغت خود به مراکز خرید و پاساژها بروند. نبود فضاهای تفریحی در حالی یکی از علت‌‌های پدیده پاساژگردی عنوان می‌شود که شهر تهران مکان‌‌های گردشگری زیادی دارد که می‌تواند به محلی برای پر کردن اوقات فراغت خانواده‌ها بدل شود اما باز هم آن‌گونه که باید استفاده از این مراکز مورد استقبال واقع نشده است.
امیر قاسمی، سرپرست ستاد گردشگری شهرداری تهران درباره چرایی عدم تبدیل شهر تهران به مقصد گردشگری با وجود داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و غیرطبیعی گفت: چند عامل در این موضوع دخالت دارد که مهم‌ترین آنها عدم تطابق ساعت کار مراکز تفریحی و موزه‌ها با ساعت فراغت گردشگران و ناشناخته بودن مراکز تفریحی و گردشی شهر تهران است.
وی با بیان اینکه در تهران بیش از 350 محله وجود دارد که حتی شناخت مردم از قصه شکل‌‌گیری محلاتشان و دلیل نام‌‌گذاری آنها می‌تواند جنبه گردشگری شهر تهران باشد، گفت: برای شناخت این جاذبه‌ها، حوزه آموزش بسیار تاثیرگذار است و ما اکنون در مدارس هیچ واحد درسی مرتبط با موضوع گردشگری نداریم.
قاسمی ادامه می‌دهد: بر همین اساس ستاد گردشگری در جهت دسترسی علاقه‌مندان به اطلاعات گردشگری شهر تهران با رویکرد معرفی بافت تاریخی و راهنمایی مسیرهای گردشگری جهت استفاده راحت‌‌تر شهروندان و گردشگران اقدام به تهیه سامانه جامع هوشمند گردشگری ویژه تهران با امکانات سرویس جست‌وجوی پیشرفته جاذبه‌های گردشگری مانند موزه‌ها، پارک‌‌ها، اماکن مذهبی، آثار باستانی و تاریخی و خانه‌های مشاهیر، اماکن خدماتی مانند آژانس‌‌های مسافرتی، هتل‌‌ها، بانک‌ها، اقامتگاه‌ها، رستوران‌‌ها و شرکت‌‌های خدمات مسافرتی، سرویس اعلام هشدار، دسترسی به اطلاعات مکانی و توصیفی اماکن دیدنی شهر، سرویس مسیر‌یابی، روایت قصه‌های محلات 22‌گانه تهران و معرفی مشاهیر کرده است.
قاسمی با بیان اینکه این سامانه با هدف اطلاع‌‌رسانی صحیح و به موقع و تلاش در مرتفع کردن درخواست کاربران با استفاده از ابزاری که از طریق آن گردشگران و مسافران داخلی و خارجی قادر باشند در هر زمان و مکانی به اطلاعات دقیق از وضعیت جاذبه‌های گردشگری مانند موزه‌ها، پارک‌‌ها و آثار باستانی و همچنین سازمان‌های خدماتی مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری مانند آژانس‌‌های مسافرتی، هتل‌‌ها، بانک‌ها، اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها دسترسی داشته باشند، راه‌‌اندازی شده است، گفت: علاقه‌مندان برای دسترسی به این اطلاعات می‌توانند به نشانی visit.tehran.ir مراجعه کنند و همچنین در راستای دسترسی آسان شهروندان به اطلاعات جاذبه‌های گردشگری شهر تهران به زودی اپلیکیشن ویزیت تهران نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
سرپرست ستاد گردشگری شهرداری تهران درباره تمایل شهروندان به پاساژگردی و رستوران‌‌گردی و تغییر ذائقه تفریحی مردم گفت: در چند سال اخیر علاقه‌مندی به زیست شبانه و دسترسی آسان با همه امکانات تفریحی در یک مجموعه گردشگری از تغییرات جدی در سبک زندگی شهروندان است و همین عامل باعث شده تا سرمایه‌‌گذاران مراکز تفریحی و گردشگری با در نظر گرفتن این سلایق با ساخت پاساژهای مدرن و در نظر گرفتن همه امکانات تفریحی از جمله خرید، شهربازی، سینما، تهیه ارزاق روزانه، فود کورت و... به این نیازها پاسخ دهند، از این رو استقبال شهروندان و حتی گردشگران به دلیل تجمیع خواسته‌ها و رفع نیازهایشان در یک مجموعه واحد باعث استقبال و بازدید و سپری کردن اوقات فراغت در این مجموعه‌ها شده است.
قاسمی درباره چرایی عدم تمایل مردم به گردشگری شهری گفت: عدم شناخت مردم از حوزه گردشگری شهری نیز چند دلیل دارد که نبود آموزش در مدارس یکی از دلایل مهم آن است که اگر به این موضوع پرداخته شود و یک واحد درسی مجزا در مدارس تدریس شود، گام بزرگی در شناخت فرهنگ گردشگری برداشته خواهد شد اما از طرفی باید در نظر بگیریم که با توجه به شرایط کنونی اولویت مردم بر‌طرف کردن موضوع معیشتی است و گردشگری در اولویت نیست و بیشتر افراد پس از تامین نیازهای روزانه در صورت داشتن در‌آمد بیشتر به رفع نیاز خودشان به حوزه گردشگری می‌‌پردازند. به همین منظور ستاد گردشگری تلاش کرده تا با ارائه خدمات هزینه گردشگری شهری را به حداقل برساند تا مردم بتوانند با کمترین هزینه، بیشترین بهره را از این حوزه دریافت کنند.
وی ادامه می‌دهد: در جهت تحقق این هدف برگزاری تورهای ویژه اقشار خاص همچون کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، خانواده معظم شهدا و... از اقدامات جدی ستاد گردشگری در چند سال اخیر بوده است که به صورت مشارکتی با سازمان‌ها و نهادها انجام شده است.
قاسمی با بیان اینکه این استقبال کم در حالی است که تهران شهری است که امکان رفع نیاز در همه حوزه‌های گردشگری از جمله گردشگری سلامت، گردشگری خرید، گردشگری تفریحی، گردشگری ورزشی، گردشگری زیارتی و... را با توجه به امکانات خود دارد، گفت: اما متاسفانه شهروندان به دلیل عدم شناخت کافی از تسهیلات این شهر بزرگ در برنامه‌‌ریزی اوقات فراغت و تفریحی خود مخصوصا در ایام تعطیلات مسیرهای خارج از تهران را انتخاب می‌کنند. غافل از اینکه از جنوب تا شمال شهر تهران مراکز گردشگری فرهنگی، تاریخی و زیارتی وجود دارد. وی با اشاره به نبود ساختار واحد در شهرداری تهران و تعدد مراکز گردشگری که هر کدام برنامه‌ها و سلایق خود را دارند، گفت: بیش از 60 موزه، خانه‌موزه، باغ‌موزه و مراکز مهم گردشگری از قبیل برج میلاد، مجموعه فرهنگی عباس‌‌آباد، دریاچه شهدای خلیج‌‌فارس و بوستان‌‌های خاص در سال‌های اخیر تحت نظارت مدیریت شهری فعالیت می‌کنند، در همین راستا ضرورت شکل‌گیری سازمان گردشگری با هدف مدیریت یکسان این مراکز در شهرداری تهران احساس شد که طبق احکام برنامه پنج ساله سوم و با پیگیری مدیران شهری به زودی شاهد تاسیس این سازمان خواهیم بود و از آنجا که در سطح کشور مراکز تفریحی مانند شهربازی و تم‌پارک‌ها فاقد مدیریت یکسان هستند در نظر داریم با راه‌‌اندازی سازمان گردشگری در حوزه مراکز تفریحی شهر تهران نیز مدیریت متمرکز ایجاد شود تا در امر توسعه و خدمت‌‌رسانی به علاقه‌مندان به نحو مطلوب انجام وظیفه کنیم.
 وی با اشاره به لزوم توجه به نیازهای گردشگری جوانان گفت: با توجه به جمعیت ساکن در تهران و جمعیت شناوری که روزانه در تهران ورود و خروج دارند قطعا افزایش مراکز گردشگری و تفریحی نیاز هر روزه است و در حال حاضر تهران دارای چهار مسیر کوهستانی و چند مسیر روددره است که مدیریت شهری در نظر دارد با افزایش آنها در راستای سلامت گردشگری گامی موثر بردارد. همچنین با الگو‌برداری از چند مجموعه تفریحی برج میلاد درصدد هستیم تا با جذب مشارکت‌کننده حقیقی و حقوقی در اقصی نقاط تهران تعداد تم‌پارک‌ها و شهر بازی‌ها را افزایش دهیم.
همچنین ستاد گردشگری در نظر دارد در راستای نیازسنجی از جوانان و نوجوانان دهه 80،70 و90 با همکاری مناطق 22 گانه جلساتی به صورت پهنه‌‌ای با حضور این عزیزان برگزار کند و با استفاده ازخواسته‌ها، نظرات و پیشنهادهای آنها در ارتقای صنعت گردشگری محلات و شهر تهران اقدام کند.
وی درباره چشم‌انداز تهران در حوزه گردشگری نیز گفت: ما درصدد هستیم با افزایش مجموعه‌های گردشگری در محلات مختلف تهران دسترسی آسان برای مخاطبان ایجاد کنیم، قطعا با توسعه زیر‌ساخت‌ها خلأها کمتر می‌شود و البته چشم‌‌اندازی که در حال حاضر در حوزه گردشگری به دنبال آن هستیم تحقق «تهران، کلان‌شهر الگوی جهان اسلام» است که در نظر داریم با استفاده از تجربیات موفق کشورهای اسلامی و پیاده‌سازی آنها در توسعه گردشگری و رفع نیاز مخاطبان به این هدف برسیم.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/740309/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صدیقی، امام جمعه موقت تهران: روحیه بسیجی یعنی ذوب در ولایت بودن / در گذشته مسئولان اشتباهاتی کرده اند اما امام و رهبری اشتباه نکردند چون تقوا دارند

علم الهدی: باید از این گوشی‌های همراه که در دست شماست برای انجام جهاد تبیین استفاده کنید

خودت قسمتت را تغییر بده

تلاش بسیار زیاد برای مهار ترس از ارتفاع

حکمت/ اصلاح رابطه بین انسان و خدا

وقتی مجبوری با چاپستیک غذا بخوری!

موافقت پارلمان اروپا با لغو مشروط ویزای شنگن برای کویتی‌ها و قطری‌ها

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

خارج شدن رب گوجه و تن ماهی از قیمت گذاری دستوری

صرفه جویی ارزی بین 100 تا 150 میلیون یورو با اقدام یک شرکت دانش‌بنیان

دستور مرتضوی به بهزیستی برای شناسایی بی‌سرپناهان فاقد کارت بانکی

دستگیری یک توریست در چین به دلیل نقض رعایت قوانین کرونایی

تلاش روس‌ها برای برگزاری دیدار میان اردوغان و اسد

وقوع انفجار و آتش سوزی در بندر «سامسون» ترکیه

شانس اکران پیش از جشنواره برای «گیج گاه»

بازیگر «بی‌آبان»: چرا اکثر فیلم‌ها در تهران ساخته می‌شوند

حکایت آدمی که مریض عشق میشه

نقد فیلم تخیلی «شیوا» با پایانی سردرگم‌کننده

چهره ها/ اینستاپست تلخ احمد ایران دوست

صبحانه کاری یا مراسم خواستگاری؟

چهره ها/ عکسی از حسین سلیمانی در کنار مرحوم «مهرداد میناوند»

دشمنی «طاووس الملوک» آشکار شد

خواستگاری رسمی فرخ از نورا

10 هزار میلیارد تومان سهم تلویزیون از آگهی‌های جام‌جهانی

فیلم های ایرانی مهم که با محوریت نام یک زن ساخته شدند

فقط بلدید جاده چالوس رو ببندید؟

من همه بچه هام رو به یک چشم نگاه میکنم

مدیریت صداوسیما با کنداکتور پر شده از سریال های تکراری!

وقتی همه می‌خواستیم یکی از «فوتبالیست‌ها» باشیم!

وقتی کلی برنامه چیدی و منتظری خانواده بره مسافرت!

جیران و بچش در خیال شاه

«لوپتو» راهی بولیوی شد

نسخه کریسمسی از «نگهبانان کهکشان» برای درمان غم باخت!

جمع‌بندی گزارش حوادث اخیر در دستور کار کمیسیون‌های مجلس

نماینده مجلس: هر تصمیمی که حال مردم را خوب کند، تصمیم خوبی است

جزئیات مناظره چالشی ابطحی و احدیان درباره وقایع اخیر

مهمان یک مهمانی خاص

وضعیت جاده‌ها و راه‌ها، امروز 11 آذر 1401 / بارش باران در محور‌های مواصلاتی 9 استان کشور

تازه‌ترین خبر از ابوالفضل پورعرب در بیمارستان / احتمال جراحی پای پورعرب در هفته آینده

بسیاری از متقاضیان واحد‌های نهضت ملی مسکن به دلیل انجام هیچ اقدامی برای ساخت، انصراف داده‌اند

خبرگزاری دولت: سفر امیرعبداللهیان به ایتالیا به خاطر یک برنامه پر اهمیت در تهران، از دستور کار خارج شد

دادستان کل کشور: مجلس و شورای عالی انقلاب در حال کار بر روی مساله حجاب هستند؛ نتایج آن تا 15 روز آینده مشخص خواهد شد / دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست؛ منتهی بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه‌ی مسئله هستند

واکنش مدیرکل سیاسی وزارت کشور به اظهارات نماینده مهاباد: درمورد آمار کشته‌های حوادث اخیر، به جز ادعای خود محمودزاده هنوز آمار رسمی را ندیده‌ام، آمار غیررسمی هم ندیده‌ام

28 آذر؛ نشست شورای امنیت درباره «قطعنامه 2231 و برجام»

بعد از شکست ایران مقابل آمریکا مردم یکپارچه ناراحت شدند اما وطن‌فروشان شادی کردند

اقدام عجیب صداوسیما بعد از باخت ایران

نگاهی به زندگی معلولین با شهاب حسینی و نگار جواهریان

برگزاری مراسم تکریم و تجلیل از همسران جانبازان 70 درصد «همسفر خورشید» در ایلام

بازدید قاضی‌زاده هاشمی از بیمارستان شهید مصطفی خمینی/همسران جانبازان بزرگترین جمعیت پرستاران کشور هستند/حق پرستاری ایثارگران مشمول در سال جاری 38 درصد افزایش یافته است

دیدار قاضی‌زاده هاشمی با نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان/اختیارات لازم برای خدمات رسانی به ایثارگران در استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض شده است/حل مشکلات ایثارگران نیازمند همت و عزم همه مسئولان استانی است

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل