اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ احیای برجام یا توافقی جایگزین؟ مقاله

سرمقاله دنیای اقتصاد/ احیای برجام یا توافقی جایگزین؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد /« احیای برجام یا توافقی جایگزین؟ » عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم دکتر رحمن قهرمان‏پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
احیای برجام بیشتر از آنچه تصور می‌شد به درازا کشید. در آمریکا دولت بایدن به تدریج وارد گود انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و انتخاب فرماندار در برخی ایالت‌ها شده است. در ایران هم دولت رئیسی دست به یک کار و به تعبیری پروژه اقتصادی بزرگ زده است که همانا اصلاح قیمت‌ها و حذف رانت حاصل از ارز ترجیحی است.
 پروژه‌ای که ممکن است ادامه داشته باشد. در نتیجه هر دو دولت مثل گذشته انرژی صرف احیای برجام نخواهند کرد. از طرف دیگر احیای برجام به یک مانع نمادین اما بسیار مهم برای هر دو طرف برخورده است. سپاه نیروی نظامی رسمی ایران است و قرار دادن آن در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا موسوم به FTO به معنای تروریستی نامیدن نیروی نظامی رسمی یک دولت است که تبعات اقتصادی، نظامی و سیاسی مهمی هم برای سپاه و هم برای دولت دارد؛ زیرا آمریکا و برخی متحدان آن می‌توانند با سپاه به مثابه یک گروه تروریستی برخورد کنند.
از طرف دیگر در آمریکا هم سپاه نماد اصلی فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در قالب محور مقاومت محسوب می‌شود و بسیاری از جمهوری‌خواهان ترامپیست و حتی برخی دموکرات‌ها خارج کردن نام آن از فهرست گروه‌های تروریستی را به معنای رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های سپاه در منطقه و باز گذاشتن دست آن در اقدام علیه نیروهای آمریکایی در منطقه می‌دانند.
در نتیجه کوتاه آمدن هر دو دولت بایدن و رئیسی از خواسته‌های خود در موضوع سپاه می‌تواند در صحنه سیاست داخلی، پیامدهای منفی داشته باشد. گواینکه درباره نحوه برخورد با موضوع، هم در داخل دولت بایدن و هم در داخل اصولگرایان اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. در داخل دولت بایدن جناح شورای امنیت ملی به رهبری جیک سالیوان موضع تندتری دارد و می‌گوید سپاه باید در فهرست گروه‌های تروریستی باقی بماند. در مقابل جناح وزارت خارجه به رهبری بلینکن می‌گوید که اگر ایران به برخی خواسته‌های آمریکا در این مورد جواب مثبت بدهد، خارج کردن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ممکن است. در ایران هم آقای امیرعبداللهیان در یک موضع‌گیری اعلام کرد فرماندهان سپاه با ماندن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی مشکلی ندارند.
 حال آنکه به نظر می‌رسد نظر سایر نهادهای درون دولت مثل شورای عالی امنیت ملی متفاوت باشد. برخی راه‌حل‌های تکنیکی برای عبور از این مانع پیشنهاد شده است؛ از جمله تفکیک سپاه از نیروی قدس و خارج کردن اولی از فهرست FTO. اما نگه داشتن دومی در همین فهرست یا دادن تعهدات یا تضمین‌های امنیتی از سوی ایران درباره آغازگر نبودن در اقدام نظامی علیه نیروهای آمریکایی. اما این راه‌حل‌های فنی تاکنون باعث گشودن گره مذاکرات نشده و لذا دوباره این دیدگاه مطرح شده است که باز هم مثل سال‌های گذشته می‌توان به یک راه‌حل موقت توقف در برابر توقف یا امتیاز کمتر در برابر کمتر رسید و منتظر ماند تا فرصت برای احیای برجام در چند ماه آینده مهیا شود. در این توافق موقتی ایران می‌پذیرد برخی اقدامات را انجام دهد و در مقابل آمریکا هم تعهد می‌دهد برخی تحریم‌ها و محدودیت‌های اسامی از جمله در زمینه فروش نفت یا آزاد کردن اموال بلوکه‌شده ایران را اجرا نکند.
دو طرف تا چند ماه آینده منتظر می‌مانند با تغییر شرایط داخلی و ای‌بسا خارجی زمینه برای عبور از مانع خارج کردن سپاه از فهرست FTO فراهم شود. راه‌حل کمتر در برابر کمتر یا توقف در برابر توقف در شرایط فعلی می‌تواند راهی برای خروج از بن‌بست موجود باشد؛ اما این خطر را دارد که در بلندمدت باعث بی اعتبار شدن برجام و چارچوب حقوقی برآمده از آن شود.
 بگذریم از اینکه حتی در صورت احیای برجام در شرایط کنونی ممکن است با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا در سال2024 و روی کار آمدن یک جمهوری‌خواه ترامپیست دوباره آمریکا از برجام خارج شود. البته در ایران هم برخی از زمان روی کار آمدن بایدن تاکید داشتند که هر نوع توافقی با آمریکا لاجرم موقتی خواهد بود. لذا دولت رئیسی باید به جای تمرکز بر احیای برجام به دنبال توافقی برای بهره‌مند شدن اقتصادی از لغو تحریم‌ها باشد و زیاد خود را درگیر حل ابهامات و مشکلات حقوقی نکند.
 اکنون باید دید در پی سفر انریکه مورا و تمیم بن‌حمد، امیر قطر به تهران دولت رئیسی کدام یک از دو مسیر را در دستور کار خود قرار می‌دهد: ادامه تلاش‌ها برای احیای برجام و چارچوب حقوقی آن با رسیدن به توافق کمتر در برابر کمتر تا اطلاع ثانوی و بهبود شرایط برای احیای برجام و یا متوقف کردن تلاش‌ها برای احیای برجام حتی بدون رسیدن به یک توافق مکتوب رسمی یا نیمه‌رسمی با هدف حفظ وضع موجود.
به این معنا که ایران با اجرای توافق با آژانس دسترسی‌های بیشتری به آژانس بدهد و با توقف غنی‌سازی 60درصدی برخی نگرانی‌های غربی‌ها از بابت رسیدن به نقطه گریز هسته‌ای را کاهش دهد و آمریکا هم در مقابل مانع فروش نفت ایران و انتقال پول آن نشود.
مخصوصا در شرایط فعلی که جنگ اوکراین ادامه دارد، غرب برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت در سطح جهانی علاقه‌مند ورود ایران به بازار نفت جهانی است. باید توجه کرد که در فقدان احیای برجام، عدم قطعیت در مساله هسته‌ای ایران هر روز بیشتر از دیروز می‌شود و لذا هر نوع راه‌حل موقت باید در نهایت به احیای برجام و چارچوب حقوقی برآمده از آن منجر شود؛ زیرا عدم قطعیت درباره آینده برجام می‌تواند قدرت چانه‌زنی تهران را تا حدی کاهش دهد.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/700908/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

درخواست صدراعظم آلمان از طرف‌های مذاکرات وین

آخرین وضعیت مذاکرات وین از زبان خانم سخنگو

دومین شهر دریایی متحرک سپاه در راه است؟

تعارض در رفتار مجلس در قبال امر وکالت

قیمت نفت انگیزه دوباره برای صعود یافت

آینده تاریک برای بیت کوین

آمادگی برای تجهیز زیرساخت‌های تجاری ایران و عمان

جزئیات افزایش 2برابری حقوق سربازان

آخرین مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان نهضت ملی مسکن اعلام شد

«ایرج طهماسب» معجزه زمانه ما

چهره ها/ تبریک تولد خوش کوک ترین همایون جهان

علی شادمان در نقش «جاوید» سریال یاغی

20 سال از پخش «مسافری از هند» گذشت

رقص و شادی در اولین قسمت سریال «یاغی»

چهره ها/ ژست «رز رضوی» در حال نقاشی کشیدن

سلیمی: امروز و فردا کردن در مورد افزایش حقوق بازنشستگان به مصلحت نیست

روایت تازه ابطحی از دوران اصلاحات

پیش‌بینی متفاوت یک نماینده: 50 درصد ترکیب هیات رئیسه مجلس تغییر می‌کند

فعال اصلا‌ح‌طلب: نمی‌توان از امروز به کاندیداها قول داد چون ممکن است رد صلاحیت شوند

زمان و مقصد سفر خارجیِ رئیس جمهور مشخص شد

فعال اصلاح‌طلب: مجلس با این توجیه که «قانون خوب اجرا نشده» خود را از مشکلات کنار نکشد

توئیت سفیر ایران در مسقط در آستانه سفر رئیس‌جمهور به عمان

جزئیات برنامه فراکسیون انقلاب اسلامی برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

تکمیل بخشی از پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی سرشاخه اکباتان

کاشت درخت برای خواهران و برادران نوزادان پویش «نفس‌های تازه شهر»/ به دنبال شهری هستیم که خانواده در آن احساس آرامش کند

گوناگون/ صعود دومین زن ایرانی در سال جاری به قله اورست

از معرفی تهران، شهر موزه‌ها تا اجرای تورهای ادبی- گردشگری رایگان

تفال/ الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

ثبت جدیدترین و نزدیک‌ترین تصاویر از خورشید

700 کیلومتر مسیر رفت و آمد سواره در شهر تهران کوتاه شد

سرمقاله خراسان/ لبنان و قفلی که باز نشد!

سرمقاله فرهیختگان/ مصدر علم نافع

سرمقاله شرق/ دولت‌ در تله رانت‌خواران؟

سرمقاله جام جم/ افول روشنفکرنماها در سینمای ایران

قیمت خرید تضمینی هر کیلو شیرخام اعلام شد

الزام ثبت قرارداد‌های اجاره در سامانه املاک و اسکان

روایت خبرگزاری صداوسیما از وضعیت اقلیم کردستان عراق پس از اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها در ایران

معرفی اثر جدید شاعران جوان در مجموعه غرفه‌های کتاب شهر

ابلاغ تغییر تعرفه‌های گاز از اوایل خرداد

برخورد با متخلفان افزایش خارج از چارچوب میزان اجاره‌بها

عجیب‌ترین عکس از بازی جنجالی پرسپولیس-تراکتور

تصمیم مهم طارمی برای فصل آینده

زلنسکی: روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را پرداخت کند

نخست وزیر بلاروس: ما طرف درگیری در اوکراین نیستیم

راز سفرهای متعدد دختر پوتین به مونیخ

نخست وزیر لبنان خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید شد

واکنش ایرج نوذری به حواشی برنامه «شب های مافیا»

مقصد بعدی قایدی از نگاه رسانه‌های عربی

محاسن اجرای طرح اصلاح هدفمندی یارانه‌ها از نگاه کوهکن

2 ستاره دیگر در راه استقلال

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل