اخبار محرمانه

آخرين مطالب

4 ایراد در فرآیند حذف یارانه‌ها تحلیل ویژه

4 ایراد در فرآیند حذف یارانه‌ها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
ندا جعفری/ در تازه‌ترین تحولات مرتبط با حذف ارز 4200 تومانی، وزیر کشور از افزایش قیمت 4 قلم کالای خوراکی خبر داده است؛ مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن از اقلامی بوده که او به آنها اشاره کرده است. همزمان، شامگاه سه‌شنبه صورت‌جلسه برخی فعالان حوزه لبنیات، روغن و دام و طیور در وزارت جهاد کشاورزی منتشر شد که در آن از قیمت‌های جدید این اقلام رونمایی شده بود. به‌طور مثال در این صورت‌جلسه قیمت هر کیلو مرغ بین 60 تا 80 هزار تومان و حلب 16 کیلویی روغن نباتی یک میلیون و 180 هزار تومان (ده برابر قیمت فعلی) عنوان شده بود. هر چند، خیلی زود وب‌سایت‌های منتشر‌کننده این صورت‌جلسه، آن را از روی خروجی خود برداشتند. دولت در هفته جاری طرح پرداخت یارانه‌ای (به ظاهر موقتی) تحت عنوان معیشتی را آغاز کرده است. در طرح جدید پرداخت یارانه، هر نفر بین 300 تا 400 هزار تومان قرار است دریافت کند که وام کرونا هم از آن کسر شده است. پرداخت این یارانه باعث سردرگمی بسیاری شد، چون بسیاری از شهروندان با مراجعه به حساب خود متوجه شدند این مبلغ قابل برداشت نیست؛ دولت ایران گفته هنوز کالاها با ارز 4200 توزیع می‌شوند و با اجرای طرح جدید کمک معیشتی قابل ‌برداشت خواهد بود. اما نکته مهم، پس از آنکه اعلام شد این یارانه‌ها برای 72 میلیون ایرانی که شامل 9 دهک درآمدی می‌شوند، واریز خواهد شد معیارهایی را برای محدود کردن واریزی‌ها اعلام کردند و ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد خانوارهایی که اعضای آن دارای «واحد مسکونی»، «شغل» و «خودرو» به‌طور «همزمان» هستند یا خانوارهایی که دارای «دو واحد ملکی» هستند یا خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها (12) میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها (9) میلیارد ریال باشد، خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از (300) میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از (400) میلیون تومان باشند، کارفرمایانی که بیش از (3) بیمه‌‌پرداز داشته باشند و خانوارهایی که بیش از (3) سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند و نیز گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعا بیش از (3) میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول این طرح حمایتی نمی‌شوند .
این نوع پرداختی چالش‌های زیادی دارد
وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان و رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در واکنش به پرداخت یارانه 300 و 400 هزار تومانی که برای دو ماه قرار است به حساب سرپرستان خانوار واریز شود به «اعتماد» گفت: مسائل و چالش‌های جدی برای این موضوع وجود دارد، آن‌گونه که پیش از این عنوان شده بود قرار بر این بود تا برای 72 میلیون نفر که در 9 دهک درآمدی قرار دارند این مبالغ واریز شود اما این‌گونه که از شواهد امر پیداست این مبالغ حتی برای برخی افراد با درآمدهای متوسط هم واریز نشده است. این اقتصاددان خاطرنشان کرد: پس از آن عنوان شد افرادی که دارای مسکن، خودرو و شغل هستند این یارانه به آنها تعلق نخواهد گرفت. اما در این فیلترها به مواردی مانند زمین، مستغلات و کارخانه و دیگر دارایی‌ها اصلا اشاره‌ای نشده است که این تعداد محدود از متغیرها با خطای فاحشی همراه خواهد شد. شقاقی‌شهری تصریح کرد: در حال حاضر افرادی در جامعه هستند که گردش مالی بالایی دارند یا در بازار کار می‌کنند و هر چند ممکن است پراید هم سوار شوند و حتی گردش مالی‌شان شاید زیر 10 میلیون تومان باشد اما دارای زمین هستند یا دارایی‌های دیگری دارند که اصلا در بخش معیارهایی که برای این موضوع مطرح شده دیده نشده‌اند.
تنها دو تا سه متغیر مدنظر قرار گرفته است
این استاد دانشگاه در ادامه گفت: موضوع بعدی اینکه اصلا بحث هزینه‌ها هم در این بخش دیده نشده است و صرفا طرف درآمد و ثروت در این حوزه دیده شده که آن هم به صورت ناقص بوده و تنها دو تا سه متغیر در آن مطرح شده ضمن آنکه اصلا رویکرد مصرف محور نیز در آن دیده نشده است. شقاقی‌شهری افزود: به عنوان نمونه دو خانواده را در نظر بگیرید، یکی با درآمد 20 میلیون تومان و دیگری با درآمد 15 میلیون تومان اما فردی که درآمد 20 میلیون تومانی دارد به دلیل بیماری فرزندش از این میزان 10 میلیون تومان را صرف هزینه درمان می‌کند، اما فرد دیگر بیماری در خانه ندارد اما با این فیلتری که برای پرداخت یارانه در نظر گرفته‌اند به فردی که 20 میلیون تومان درآمد دارد یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد اما به فردی که 15 میلیون تومان درآمد دارد یارانه می‌دهند. رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: انحراف و خطا در این بخش بسیار زیاد است و اصلا متغیرها در آن دیده نشده این در حالی است که برای این اقدام اول باید تعریف درستی از ثروت عنوان می‌شد که بخشی از ثروت از پس‌انداز درآمد است، ضمن آنکه ثروت در ایران شامل خودرو، مسکن و بازار سرمایه و زمین و کسب و کار هم می‌شود.
این بانک اطلاعاتی خطای فاحشی دارد
شقاقی‌شهری تصریح کرد: این بانک اطلاعاتی کلا جامعه را درگیر می‌کند و خطای فاحشی هم دارد، حتی در سال 1387 هم احمدی‌نژاد نتوانست خوشه‌بندی‌ها را به درستی انجام دهد و در آخر به کل مردم ایران یارانه 45500 تومانی را پرداخت کردند. او در ادامه افزود: بنده مخالف حذف ارز 4200 تومانی نیستم و این سیاست کاملا درست است، ضمن آنکه هر جراحی هزینه دارد و آن را هم ما می‌پذیریم، اما زمان اجرای این طرح در این شرایط تورمی بسیار بالا اشتباه بود و در شیوه اجرای این پروژه هم نقد زیاد است و هنوز دولت برنامه قابل اجرای خود را برای 7 قلم کالا روی میز کارشناسان قرار نداده است. ضمن آنکه این 7 قلم کالا هر کدام جامعه هدف مختلفی دارند.
این اقتصاددان گفت: مسلما جامعه هدف حمایت‌شوندگان دارو با جامعه هدف کنجاله و ذرت فرق دارند، ما هنوز نمی‌دانیم برنامه دولت برای دارو یا گندم و کنجاله چیست و باید برای این 7 قلم کالا 7 برنامه جداگانه طراحی شود. ضمن آنکه هر جراحی نیازمند آمار و اطلاعات درست است که هنوز این آمار وجود ندارد. او ادامه داد: جز بانک اطلاعات، راستی‌آزمایی و زمان‌سنجی اجرای پروژه و شیوه اجرا و زمان‌سنجی پروژه نیز حایز اهمیت است.
شرایط برای اجرای این پروژه اصلا فراهم نبود
شقاقی‌شهری در ادامه افزود: شرایط برای اجرای این پروژه اصلا فراهم نبود. اینکه سیاست درست اقتصادی در شرایط بد و با شیوه بد باشد بسیار خطرناک است و نتایج و پیامدهای خسارت‌باری بر کشور می‌گذارد.
این اقتصاددان در مورد پرداخت رقم 300 هزار تومان در مقایسه با 45 هزار و 500 تومان دولت نهم و دهم تصریح کرد: زمانی که اجرای هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد عمدتا تمرکز در بخش انرژی بود اما به دلیل شرایط خاص کشور آقایان در حال حاضر روی 7 قلم کالا متمرکز شده‌اند و باید گفت با اجرای هدفمندی یارانه‌ها منابع بیشتری آزاد شد اما با حذف ارز این 7 قلم کالا رقم کمتری آزاد می‌شود که این رقم را هم تنها برای مدت دو ماه به مردم می‌دهند.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: این رقمی هم که به حساب افراد طی روزهای گذشته واریز شده پس از راستی‌آزمایی آزاد و قابل برداشت خواهد شد و دولت منتظر است که این ارز 4200تومانی فروخته و منابع آن تامین شود تا پس از کسب درآمد به حساب‌ها واریز شوند.

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/700767/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

درخواست صدراعظم آلمان از طرف‌های مذاکرات وین

آخرین وضعیت مذاکرات وین از زبان خانم سخنگو

دومین شهر دریایی متحرک سپاه در راه است؟

تعارض در رفتار مجلس در قبال امر وکالت

قیمت نفت انگیزه دوباره برای صعود یافت

آینده تاریک برای بیت کوین

آمادگی برای تجهیز زیرساخت‌های تجاری ایران و عمان

جزئیات افزایش 2برابری حقوق سربازان

آخرین مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان نهضت ملی مسکن اعلام شد

«ایرج طهماسب» معجزه زمانه ما

چهره ها/ تبریک تولد خوش کوک ترین همایون جهان

علی شادمان در نقش «جاوید» سریال یاغی

20 سال از پخش «مسافری از هند» گذشت

رقص و شادی در اولین قسمت سریال «یاغی»

چهره ها/ ژست «رز رضوی» در حال نقاشی کشیدن

سلیمی: امروز و فردا کردن در مورد افزایش حقوق بازنشستگان به مصلحت نیست

روایت تازه ابطحی از دوران اصلاحات

پیش‌بینی متفاوت یک نماینده: 50 درصد ترکیب هیات رئیسه مجلس تغییر می‌کند

فعال اصلا‌ح‌طلب: نمی‌توان از امروز به کاندیداها قول داد چون ممکن است رد صلاحیت شوند

زمان و مقصد سفر خارجیِ رئیس جمهور مشخص شد

فعال اصلاح‌طلب: مجلس با این توجیه که «قانون خوب اجرا نشده» خود را از مشکلات کنار نکشد

توئیت سفیر ایران در مسقط در آستانه سفر رئیس‌جمهور به عمان

جزئیات برنامه فراکسیون انقلاب اسلامی برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

تکمیل بخشی از پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی سرشاخه اکباتان

کاشت درخت برای خواهران و برادران نوزادان پویش «نفس‌های تازه شهر»/ به دنبال شهری هستیم که خانواده در آن احساس آرامش کند

گوناگون/ صعود دومین زن ایرانی در سال جاری به قله اورست

از معرفی تهران، شهر موزه‌ها تا اجرای تورهای ادبی- گردشگری رایگان

تفال/ الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

ثبت جدیدترین و نزدیک‌ترین تصاویر از خورشید

700 کیلومتر مسیر رفت و آمد سواره در شهر تهران کوتاه شد

سرمقاله خراسان/ لبنان و قفلی که باز نشد!

سرمقاله فرهیختگان/ مصدر علم نافع

سرمقاله شرق/ دولت‌ در تله رانت‌خواران؟

سرمقاله جام جم/ افول روشنفکرنماها در سینمای ایران

قیمت خرید تضمینی هر کیلو شیرخام اعلام شد

الزام ثبت قرارداد‌های اجاره در سامانه املاک و اسکان

روایت خبرگزاری صداوسیما از وضعیت اقلیم کردستان عراق پس از اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها در ایران

معرفی اثر جدید شاعران جوان در مجموعه غرفه‌های کتاب شهر

ابلاغ تغییر تعرفه‌های گاز از اوایل خرداد

برخورد با متخلفان افزایش خارج از چارچوب میزان اجاره‌بها

عجیب‌ترین عکس از بازی جنجالی پرسپولیس-تراکتور

تصمیم مهم طارمی برای فصل آینده

زلنسکی: روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را پرداخت کند

نخست وزیر بلاروس: ما طرف درگیری در اوکراین نیستیم

راز سفرهای متعدد دختر پوتین به مونیخ

نخست وزیر لبنان خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید شد

واکنش ایرج نوذری به حواشی برنامه «شب های مافیا»

مقصد بعدی قایدی از نگاه رسانه‌های عربی

محاسن اجرای طرح اصلاح هدفمندی یارانه‌ها از نگاه کوهکن

2 ستاره دیگر در راه استقلال

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل