اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چشم نادران به کرسی قالیباف مقاله

چشم نادران به کرسی قالیباف
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
الیاس نادران از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصولگرایی در مجلس پس از مدت‌ها سکوت و حاشیه‌نشینی، روز گذشته با انتشار نامه‌ای انتقادی علیه محمدباقر قالیباف، خطاب به نمایندگان مجلس، اعلام کرد که در انتخابات هیات‌رییسه مجلس شرکت خواهد کرد. 
انتخابات هیات‌رییسه مجلس یازدهم اوایل خردادماه برگزار خواهد شد. تا به اینجای کار این‌طور به نظر می‌رسد که کاندیدای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس که اکثریت را در اختیار دارد، محمدباقر قالیباف است. اما حالا نادران نیز به جمع کاندیداهای ریاست مجلس پیوسته است. او چندی قبل در جمعی خصوصی گفته بود که ریاست مجلس کاندیدا می‌شود و به نفع هیچ‌کسی کنار نخواهد رفت. رحیم زارع، نماینده مردم آباده نیز گفته که «تاکنون جز محمدباقر قالیباف که به احتمال زیاد در انتخابات ریاست مجلس در اجلاسیه سوم شرکت می‌کند، الیاس نادران هم گفته است که وارد عرصه انتخابات ریاست مجلس خواهد شد». «فریدون عباسی»، نماینده مردم کازرون نیز خبر کاندیداتوری خود برای ریاست مجلس را اعلام کرد و گفت: «بنده در دو دوره قبلی انتخابات ریاست مجلس شرکت کردم و رای قابل ملاحظه‌ای هم کسب نکردم، اما با وجود این، در انتخابات هیات‌رییسه مجلس یازدهم در سال سوم نیز حضور می‌یابم.» 
در میان رقبای قالیباف، به نظر می‌رسد که الیاس نادران بخت بیشتری برای رقابت داشته باشد. البته نادران از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم به حاشیه رانده شده است. او که یکی از باسابقه‌ترین نمایندگان مجلس در ادوار مختلف است، با توجه به تخصص و تجربه‌ای که داشت، به ریاست هیچ کمیسیونی نرسید و برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که این مساله موجبات ناراحتی او را فراهم کرده است. طی ماه‌های اخیر نادران کمتر در تریبون مجلس سخن گفته است. نطق پیش از دستوری از او نشنیده‌ایم و به‌طور نقش‌آفرینی او در صحن علنی مجلس، کم شده است. 
ظاهرا مجلس اصولگرایی که در اواخر دولت دوازدهم بر سر کار آمد با آنچه نادران از یک مجلس اصولگرایی در ذهن داشت، تفاوت داشت. در همان آغاز به کار مجلس شایعه‌ای مبنی بر استعفای الیاس نادران به گوش رسید. به نظر می‌رسید که نادران از بی‌‌توجهی به جایگاه و منزلتش به عنوان یک نماینده باسابقه در چینش ریاست‌های کمیسیون‌های مجلس ناراحت است. آن زمان باشگاه خبرنگاران با اشاره به شایعه استعفای نادران، بحث اختلاف بر سر تصاحب قدرت در مجلس را مطرح کرد. باشگاه خبرنگاران نوشت: «الیاس نادران به‌دلیل رای‌نیاوردن در رقابت انتخاب ریاست کمیسیون برنامه و بودجه از اعضا دلخور و ناراحت بوده است؛ چراکه تجربه و جایگاه ویژه‌ای در زمینه علم اقتصاد دارد.» اما سیدناصر موسوی‌لارگانی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی سه عضو هیات‌رییسه مجلس استعفای نادران را تکذیب کردند. احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو دیگر هیات‌رییسه هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «احساس مسوولیت، رقابت‌ها و نامزدشدن افراد برای تصدی مقام‌ها بدون شک وجود دارد؛ اما استعفای نمایندگان برای به ‌مسوولیت ‌نرسیدن در مجلس، بعید است و قطعا چنین چیزی وجود ندارد.» حتی کار به اینجا کشید که برای جلوگیری از استعفای جناب الیاس نادران کمیسیون جدیدی در مجلس تشکیل دهند و نامش را بگذارند کمیسیون جهش تولید و نادران را رییس آن کمیسیون کنند. در نهایت این کمیسیون تشکیل شد اما درحالی که نادران با 136 رای حایز اکثریت برای عضویت در این کمیسیون شده بود، ریاست آن در نهایت به شمس‌الدین حسینی، نفر دوم آرا و وزیر اقتصاد سابق احمدی‌نژاد رسید و پس از آن بود که حاشیه‌نشینی نادران در مجلس آغاز شد.
حالا نادران بازگشته و در نامه‌ای که خطاب به نمایندگان منتشر کرده انتقادات تندی را علیه قالیباف مطرح کرده است. نادران در ابتدای نامه خود با شکوه از اینکه قصد داشته نامه از طریق روال اداری مجلس تکثیر و توزیع شود اما مهر شدن آن به طول انجامیده نوشت که مجبور شده نامه را شخصا در مجلس توزیع کند. نادران در متن نامه خود نوشته: «با توجه به سابقه سه دوره حضور در مجلس و شناخت نسبی نسبت به اداره آن، امیدوار بودم که کارشناسی و مدیریت مجلس بنده ضعف (مدیریتی) آقای قالیباف را جبران کند. متاسفانه ورود جمع کثیری از حوزه اجرای کشور (به ویژه شهرداری تهران) نه تنها این ضعف را جبران نکرد که باعث تشدید آن شد.»
نادران در ادامه به مهندسی در چینش کمیسیون تخصصی پرداخته و نوشت: «این مهندسی به نحوی است که بعضا اطلاع لفظ تخصصی به آنها را بی‌معنی کرده است. این کار شائبه دخالت در تنظیم هیات‌رییسه کمیسیون‌ها را ایجاد کرده است.» نادران در ادامه به از میان رفتن مرزبندی اقلیت و اکثریت و اعلام نظرات فراکسیونی اشاره کرده و عضویت اکثریت نمایندگان در یک فراکسیون واحد را از ایرادات مجلس فعلی برشمرده است. نادران در بخش دیگری از نامه خود نوشت: «اخذ رای مشروط خلاف اصل 85 قانون اساسی، تغییر متن مصوبه مجلس (که مورد اعتراض شورای نگهبان نبوده)، با انشای اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و از بدعت‌هایی است که به هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست. بارها به این شیوه اداره مجلس اعتراض و حتی یک نوبت جلسه علنی را ترک کردم ولی متاسفانه تاثیری در اصلاح رویه نداشت.» 
حالا که الیاس نادران با این نامه انتقادی پا به عرصه رقابت در انتخابات هیات‌رییسه نهاده است، باید دید جریانات سیاسی حاضر در مجلس کدام مسیر را برمی‌گزینند. هر چند مجلس در ظاهر امر دارای یک فراکسیون اکثریت است و خبری از فراکسیون اقلیت در آن نیست اما در درون همین فراکسیون اکثریت نیز رویکرد‌های سیاسی متفاوتی دیده می‌شود. الیاس نادران در حالی وارد رقابت با محمدباقر قالیباف شده است که طی روزهای اخیر ماجرای سفر خانواده رییس مجلس به ترکیه، حاشیه‌هایی را در فضای سیاسی کشور ایجاد کرد. برخی نمایندگان به این سفر انتقاد کرده و البته برخی نیز به دفاع از محمدباقر قالیباف پرداختند. در نهایت چند روز بعد و بعد از سخنان توضیحی قالیباف در جلسه‌ای خصوصی با نمایندگان مجلس، بلافاصله‌ نامه‌ای با امضای 220 نماینده امضا و در آن بر حمایت از قالیباف و لزوم ورود نهادهای اطلاعاتی امنیتی به ماجرای افشای خبر سفر خانواده قالیباف به ترکیه، منتشر شد. نامه‌ای که یک روز پس از آن، برخی نمایندگان امضای خود را از پای آن پس گرفتند. این دسته از نمایندگان اعلام کردند که از متن نامه باخبر نبوده‌اند و فکر می‌کردند که نامه با هدف حمایت از مجلس نوشته شده است. پس از انتشار خبر سفر خانواده قالیباف به ترکیه، حامیان او این تحلیل را مطرح کردند که توطئه‌ای از سوی رقبای او برای تخریب شخصیت رییس مجلس در جریان است. برخی جبهه پایداری را متهم و برخی دیگر نیز این ادعا را مطرح کردند که جریانی قصد دارد با تخریب قالیباف، علی نیکزاد را به جای او به مسند ریاست مجلس بنشاند. 
با تمامی این اوصاف این‌طور به نظر می‌رسد که وضعیت قالیباف در آستانه برگزاری انتخابات هیات‌رییسه‌ای وضعیت خوبی است. رحیم زارع، درباره وضعیت رای‌آوری محمدباقر قالیباف برای انتخابات ریاست مجلس در اجلاسیه سوم می‌گوید: 100 درصد قالیباف این‌بار هم می‌تواند رای لازم را برای تصدی صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی کسب کند. نماینده مردم آباده در مجلس تاکید کرد: عملکرد محمدباقر قالیباف به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی در این دو سال خوب و رضایت‌بخش بوده است و به همین علت قاطبه نمایندگان معتقدند که وی باید همچنان رییس مجلس بماند.
علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات‌رییسه مجلس، درباره میزان مقبولیت قالیباف در مجلس گفت: قالیباف کاندیدای اصلی تصدی ریاست مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه سوم است. البته الیاس نادران هم اعلام آمادگی کرده است که در انتخابات ریاست مجلس شرکت می‌کند. او می‌گوید: به احتمال زیاد قالیباف رییس مجلس می‌ماند چرا که وی از پایگاه رای بسیار خوبی نزد نمایندگان برخوردار است. حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری بروجنی، نماینده مردم بروجن نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر پیرامون وضعیت رای‌آوری قالیباف برای انتخابات ریاست مجلس گفت: پایگاه رای محمدباقر قالیباف برای تصدی ریاست مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه سوم بسیار خوب است. به احتمال زیاد قالیباف رییس مجلس باقی می‌ماند، چرا که نگاه قاطبه نمایندگان مجلس نسبت به قالیباف و عملکرد وی مثبت است. اما در صورت حضور الیاس نادران در این رقابت، ممکن است تغییراتی در چینش هیات‌رییسه ایجاد کند. اگر نادران بتواند با تکیه بر تجربه و سابقه‌اش در مجلس برای رای آوری خود به شکلی مناسب لابی کند، ممکن است دست‌کم بتواند در هیات‌رییسه مجلس قرار گیرد و صرف حضور نادران در هیات‌رییسه مجلس، می‌تواند تغییراتی در مجلس ایجاد کند. نادران اگرچه به جریان اصولگرایی تعلق دارد اما به لحاظ اعلام مواضع صریح است. به رغم اینکه با روی کار آمدن دولت ابراهیم رییسی، فضای سیاسی کشور به نفع جریان اصولگرایی یکدست شد، اما نادران همواره همان انتقادات مشهور خود را از دولت ادامه داده است. باید منتظر ماند و دید که آیا بازگشت نادران در حاشیه به متن، موفقیتی برایش به همراه خواهد داشت یا اینکه مجلس فعلی همان رویه به حاشیه راندن چهره‌های قدیمی نهاد قانونگذاری کشور را ادامه خواهد داد. 

لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/700505/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

درخواست صدراعظم آلمان از طرف‌های مذاکرات وین

آخرین وضعیت مذاکرات وین از زبان خانم سخنگو

دومین شهر دریایی متحرک سپاه در راه است؟

تعارض در رفتار مجلس در قبال امر وکالت

قیمت نفت انگیزه دوباره برای صعود یافت

آینده تاریک برای بیت کوین

آمادگی برای تجهیز زیرساخت‌های تجاری ایران و عمان

جزئیات افزایش 2برابری حقوق سربازان

آخرین مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان نهضت ملی مسکن اعلام شد

«ایرج طهماسب» معجزه زمانه ما

چهره ها/ تبریک تولد خوش کوک ترین همایون جهان

علی شادمان در نقش «جاوید» سریال یاغی

20 سال از پخش «مسافری از هند» گذشت

رقص و شادی در اولین قسمت سریال «یاغی»

چهره ها/ ژست «رز رضوی» در حال نقاشی کشیدن

سلیمی: امروز و فردا کردن در مورد افزایش حقوق بازنشستگان به مصلحت نیست

روایت تازه ابطحی از دوران اصلاحات

پیش‌بینی متفاوت یک نماینده: 50 درصد ترکیب هیات رئیسه مجلس تغییر می‌کند

فعال اصلا‌ح‌طلب: نمی‌توان از امروز به کاندیداها قول داد چون ممکن است رد صلاحیت شوند

زمان و مقصد سفر خارجیِ رئیس جمهور مشخص شد

فعال اصلاح‌طلب: مجلس با این توجیه که «قانون خوب اجرا نشده» خود را از مشکلات کنار نکشد

توئیت سفیر ایران در مسقط در آستانه سفر رئیس‌جمهور به عمان

جزئیات برنامه فراکسیون انقلاب اسلامی برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

تکمیل بخشی از پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی سرشاخه اکباتان

کاشت درخت برای خواهران و برادران نوزادان پویش «نفس‌های تازه شهر»/ به دنبال شهری هستیم که خانواده در آن احساس آرامش کند

گوناگون/ صعود دومین زن ایرانی در سال جاری به قله اورست

از معرفی تهران، شهر موزه‌ها تا اجرای تورهای ادبی- گردشگری رایگان

تفال/ الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

ثبت جدیدترین و نزدیک‌ترین تصاویر از خورشید

700 کیلومتر مسیر رفت و آمد سواره در شهر تهران کوتاه شد

سرمقاله خراسان/ لبنان و قفلی که باز نشد!

سرمقاله فرهیختگان/ مصدر علم نافع

سرمقاله شرق/ دولت‌ در تله رانت‌خواران؟

سرمقاله جام جم/ افول روشنفکرنماها در سینمای ایران

قیمت خرید تضمینی هر کیلو شیرخام اعلام شد

الزام ثبت قرارداد‌های اجاره در سامانه املاک و اسکان

روایت خبرگزاری صداوسیما از وضعیت اقلیم کردستان عراق پس از اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها در ایران

معرفی اثر جدید شاعران جوان در مجموعه غرفه‌های کتاب شهر

ابلاغ تغییر تعرفه‌های گاز از اوایل خرداد

برخورد با متخلفان افزایش خارج از چارچوب میزان اجاره‌بها

عجیب‌ترین عکس از بازی جنجالی پرسپولیس-تراکتور

تصمیم مهم طارمی برای فصل آینده

زلنسکی: روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را پرداخت کند

نخست وزیر بلاروس: ما طرف درگیری در اوکراین نیستیم

راز سفرهای متعدد دختر پوتین به مونیخ

نخست وزیر لبنان خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید شد

واکنش ایرج نوذری به حواشی برنامه «شب های مافیا»

مقصد بعدی قایدی از نگاه رسانه‌های عربی

محاسن اجرای طرح اصلاح هدفمندی یارانه‌ها از نگاه کوهکن

2 ستاره دیگر در راه استقلال

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

سفیر گردش www.safiregardesh.com تور گردشگری هتل