اخبار محرمانه

آخرين مطالب

میانگین قیمت محموله‌های ال‌ان‌جی در جهان کاهش یافت وزارت نفت

میانگین قیمت محموله‌های ال‌ان‌جی در جهان کاهش یافت
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - میانگین قیمت محموله‌های گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) در بازارهای شمال شرق آسیا، جنوب غرب اروپا، بازار ان‌بی‌پی انگلیس و بازار تی‌تی‌اف هلند کاهش یافت.

به گزارش شانا به‌نقل از اداره کل امور اوپک، مجامع و سازمان‌های بین‌المللی وزارت نفت، در هفته منتهی به بیست‌وهشتم ژوئن (هشتم تیر)، میانگین قیمت تک‌محموله‌های گاز طبیعی مایع‌شده (LNG) در بازار شمال شرق آسیا (NEA) با 11 سنت کاهش نسبت به هفته قبل به 12 دلار و 53 سنت برای هر یک‌میلیون بی‌تی‌یو رسید. میانگین قیمت تک‌محموله ال‌ان‌جی در بازار جنوب غرب اروپا (SWE) نیز در طول هفته با نوسان اندکی همراه بود و سرانجام با 4 سنت کاهش به 10 دلار و 69 سنت به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو رسید. قیمت گاز در بازار ان‌بی‌پی انگلستان (NBP) هم به 10 دلار و 21 سنت رسید که حدود 16 سنت کاهش داشت.
قیمت گاز در بازار تی‌تی‌اف (TTF) هلند نیز با نوسان کمی همراه بود و سرانجام میانگین قیمت گاز در این بازار به 10 دلار و 7 سنت برای هر میلیون بی‌تی‌یو رسید که 7 سنت نسبت به هفته گذشته کاهش داشت. در هفته یادشده، قیمت گاز هنری هاب آمریکا در محدوده 2 دلار و 5 سنت بود و میانگین قیمت نسبت به هفته قبل از آن با 8 سنت افزایش به 2 دلار و 52 سنت برای هر میلیون بی‌تی‌یو رسید.
قیمت گاز طبیعی در بازارهای مختلف (دلار در هر میلیون بی‌­تی‌­یو)
/

اخبار محرمانه


امضای تفاهم‌نامه برای صادرات مجدد گاز روسیه به ترکیه، پاکستان و عراق از طریق ایران
شرکت گازپروم روسیه در 26 ژوئن (ششم تیر) تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت ملی گاز ایران (NIGC) برای انتقال گاز روسیه با خط لوله به ایران امضا کرد. ایران دومین ذخایر بزرگ گاز جهان پس از روسیه را دارد.
در ژوئیه 2022، شرکت گازپروم تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود 40 میلیارد دلار، در زمینه همکاری‌های انرژی با شرکت ملی نفت ایران امضا کرد. براساس آن، قرار بود شرکت گازپروم به شرکت ملی نفت ایران در توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی و 6 میدان نفتی کمک کند و در تکمیل پروژه‌های ال‌ان‌جی و ساخت خطوط لوله صادرات گاز مشارکت کند، اما هیچ عملکرد مشخصی از این توافق حاصل نشد.
هم‌اکنون شرکت گازپروم روسیه و شرکت ملی نفت ایران درباره «سازمان‌دهی عرضه گاز طبیعی روسیه به ایران از طریق خط لوله» به توافق رسیده‌اند. شرکت ملی نفت ایران نیز، خود به صادرات مجدد گاز به ترکیه و عراق، همچنین پاکستان از طریق خط لوله تازه پیش‌بینی‌شده، توجه دارد. این تفاهم‌نامه‌ راهبردی با شرکت ملی نفت ایران می‌تواند با یک خط لوله تازه از طریق دریای خزر، یا از مسیر زمینی از طریق جمهوری‌های آذربایجان و ترکمنستان، بازار فروشی به شرکت گازپروم برای حجم گاز تحویلی به اروپا در زمان پیش از جنگ اوکراین بدهد.
محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری، گفت: این توافق پیام مهمی به تمام جهان ارسال می‌کند و نشان می‌دهد آغاز این همکاری‌های گازی به موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای بزرگ‌تر منجر خواهد شد.
ازاین‌رو، دولت آشکارا از شرکت ملی نفت ایران در صادرات دوباره گاز روسیه با هدف بازگشت، همچنین تقویت روابط با ترکیه و پاکستان که تحت بحران انرژی و اقتصادی است، حمایت می‌کند. سرپرست ریاست‌جمهوری ایران همچنین اشاره کرد که با احداث یک خطوط لوله می‌توان امکان انتقال گاز روسیه به پاکستان را بدون نیاز به ترانزیت از مسیر افغانستان، فراهم کرد. هم‌اکنون مسیر خطوط لوله انتقال گاز به عراق مهیاست و استان‌های بصره و دیالی این کشور برای تولید برق، به گاز ایران متکی هستند.
امضای قرارداد 25 میلیارد دلاری شرکت آرامکوی عربستان سعودی برای تولید گاز
شرکت سعودی آرامکو برای افزایش تولید گاز طبیعی خود به‌منظور تأمین منابع مورد نیاز برای برآوردن تقاضای فزاینده انرژی این کشور، قراردادی به مبلغ حدود 25 میلیارد دلار امضا کرد. آرامکو در بیانیه‎ای اعلام کرده 16 قرارداد به مبلغ 12 میلیارد و 400 میلیون دلار برای توسعه‌ فاز دوم میدان گازی غیرمتعارف جفوره با 229 تریلیون فوت‌مکعب گاز خام و 75 میلیارد بشکه میعانات گازی امضا شده است. همچنین، 15 قرارداد دیگر به مبلغ 8 میلیارد و 800 میلیون دلار برای آغاز فاز سوم توسعه سیستم اصلی انتقال گاز آرامکو به‌منظور توزیع گاز به مشتریان در سراسر عربستان سعودی امضا شد.
افزون‌براین، 23 قرارداد سکوی گازی به ارزش 2 میلیارد و 400 میلیون دلار به همراه دو قرارداد حفاری جهت‌دار به ارزش 612 میلیون دلار نیز امضا شده است. سرانجام 13 قرارداد اتصال مسیرهای استخراج در جفوره به مبلغ یک‌میلیارد و 630 میلیون دلار از دسامبر 2022 تا مه 2024 امضا شد. تاکنون آرامکو اعلام نکرده که این قراردادها با کدام شرکت‌ها منعقد شده است. امین حسن الناصر، مدیرعامل آرامکو، گفت: انعقاد این قراردادها نشان‌دهنده اعتقاد راسخ ما به آینده‌ گاز به‌عنوان یک منبع مهم انرژی، همچنین یک ماده اولیه حیاتی برای صنایع پایین‌دست است.
درخواست پاکستان برای دریافت مجوز فروش مجدد ال‌ان‌جی مازاد وارداتی از قطر
یک مقام ارشد وزارت انرژی پاکستان اعلام کرد دولت این کشور در مراحل پایانی دریافت مجوز برای فروش مجدد ال‌ان‌جی مازاد وارداتی خود از قطر در بازار تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی است. این موضوع براساس قرارداد بلندمدت تأمین ال‌ان‌جی که در سال 2016 بین این دو کشور امضا شد، مطرح شده است. مطابق این قرارداد، تغییر قیمت ال‌ان‌جی در فوریه 2026 انجام خواهد شد. براساس این قرارداد، شرکت دولتی نفت پاکستان (PSO) موظف است بدون توجه به مقدار تقاضای داخلی این کشور، گاز را طبق قرارداد وارد و عرضه کند.
این موضوع در زمان کاهش تقاضای مصرف گاز داخلی این کشور، زمانی که شرکت برق نتواند گاز را مصرف کند، سبب ایجاد مشکلاتی برای شرکت خطوط گاز این کشور (SNGPL) می‌شود. مقام‌های پاکستانی اعلام کردند کشورشان در حال ایجاد ارتباط با قطر از طریق کانال‎های دیپلماتیک است تا در صورت کاهش تقاضای داخلی، قطر ارسال محموله‌‏های ال‌ان‌جی را لغو کند یا آن‌ها را در بازار تک‌محموله‌ها بفروشد.
تعادل شکننده در بازار ال‌ان‌جی پس از 2 سال اختلال
براساس گزارش اتحادیه بین‌المللی گاز (IGU)، بازار جهانی ال‌ان‌جی پس از 2 سال تلاطم شدید به وضعیت «تعادل شکننده» رسیده است، اما همچنان با کمبود عرضه در کوتاه‌مدت روبه‌روست. این اتحادیه در گزارش اخیر خود اعلام کرد با وجود قیمت‌های پایین‌تر، بازار روبه‌رشد جهانی ال‌ان‌جی به‌دلیل محدودیت‌های عرضه و افزایش تقاضا از سوی اقتصادهای نوظهور، به‌شدت رقابتی شده است.
لی یالان، رئیس این اتحادیه، گفت: درحالی‌که جهان به‌سمت آینده‌ای با انتشار کم حرکت می‌کند، کشورها به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای دستیابی به تعهدهای اقلیمی و در عین حال مقرون‌به‌صرفه و در دسترس، و نیز ایمن‌نگه‌داشتن انرژی مورد نیاز خود هستند. ال‌ان‌جی ابزاری حیاتی برای ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر در سیستم‌های انرژی است که به‌سرعت در حال تغییر هستند.
در این گزارش آمده است: بازار ال‌ان‌جی جهان به‌سرعت در حال تکامل است تا بتواند به تقاضای فزاینده گاز در بازارهای نوظهور، تعداد فزاینده شرکت‌کنندگان و تنوع آن‌ها در بازار پاسخ دهد. بازار ال‌ان‌جی با چند تردید بزرگ مانند توقف دولت ایالات‌متحده در صادرات محموله‌های معلق و آتی خود، همچنین ادامه ناامنی‌ها در خاورمیانه روبه‌روست.
(نمودار قیمت گاز طبیعی در بازارهای منطقه­‌ای)
/

اخبار محرمانه

//" alt="اخبار محرمانه" width="100%" />


لینک کوتاه:
https://www.akhbaremahramaneh.ir/Fa/News/1251824/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ظریف حکم گرفت

عبور از ذهنیت نادرست در تشکیل کابینه

مردمی که به خاطر سقوط دلار سکته کردند

تصاویری ویژه از دیدار فرماندهان بلندپایه ارتش و سپاه با پزشکیان

راه موفقیت زنان شاغل در مدیریت زندگی و همسرداری

یورونیوز چه چیزی را سانسور می‌کند؟!

جمهوری اسلامی: رقبای پزشکیان حملات شدیدی را علیه وی سازمان‌دهی کرده‌اند

دیپلمات سابق کشور: خنثی‌سازی تحریم فساد می‌آورد

شرط سوریه برای عادی‌سازی روابط میان دمشق و آنکارا

رسانه‌های آلمانی طرح جنگی ادعایی برلین علیه روسیه را فاش کردند

بازیگر تلویزیون: به شوخی می‌گویند من فقط نقش امام زمان (عج) را بازی نکرده‌ام!

گفت‌وگوی صمیمانه سردار قاآنی با زائران حرم امام رضا(ع)

15 قانون فوق العاده در حل اختلاف زناشویی

روایت کوروش زارعی از علاقه عراقی‌ها به سریال یوسف پیامبر(ص)

دخترتون خیلی با رئیس شرکت صمیمی شده

روایت رهبر انقلاب از ماجرای شهادت حضرت علی اکبر(علیه‌السلام)

نمایندگان ادوار مجلس با پزشکیان دیدار کردند

جلیلی از رضایت رهبر انقلاب نسبت به حضور خودش در انتخابات خبر داد

خرید ارز دیجیتال فقط با 50 هزار تومان در نوبیتکس

وضعیت زنان افغان پیش از ظهور طالبان چگونه بود؟

زوار 5 سال به بالا می‌توانند دینار برای اربعین دریافت کنند

آخرین وضعیت قیمت طلا و ارز؛ دلار وارد کانال 58 هزار تومان شد

نمایش «ققنوس» در جشنواره «مذهب امروز»

تصویر زن در سریال «زخم کاری» قدرتمند، اغواگر و تاثیرگذار

عکس جدیدی از دختر پزشکیان در بیت رهبری

واکنش فرمانده ارشد سپاه به اظهارات وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی علیه ایران

چرا روسیه یکی از کوچکترین کشورهای جهان است؟

کرملین: ظرفیت بازدارندگی موشک‌های آمریکایی مستقر در اروپا را داریم

وداع تلخ کودکان با پدر شهیدشان در بمباران خان‌یونس

پورمحمدی: در ظاهر ستاد ما علائم پیروزی نداشت اما ستاد پیروز معنوی بودیم

هشدار برای مرداد، اپیدمی تب استخوان‌سوز

فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان بعد از سال 99 به کجا رسید؟

مهاجری: اصلاح‌طلبان را قسم می‌دهم این متن را نخوانند!

پروژه عبور از «بایدن» کلید خورد؟

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

دومین جنایت اسرائیل در کمتر از 2 ساعت/ 10 فلسطینی در شهر غزه شهید شدند

علت اختلالات روانی «اسماعیل» مشخص شد

جلیلی پیام داد

یک کاردستی جذاب برای سرگرمی خانوادگی

یک استاد فلسفه: اکثریت ایرانیان به تفسیر تندروانه از انقلاب، «نه» گفتند

سایه آلمان بر سر ارز‏‏‏‏‌های دیجیتال

حماس: ترور «محمد الضیف» دروغ است

رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد

چرا این روحانی مورد احترام رهبر انقلاب است؟

روزنامه اصولگرا: آقای پزشکیان! همین‌گونه ادامه بده

آمریکا ابرقدرت اول می‌ماند

کاهش پرداخت وام فرزندآوری در بهار 1403

تدارک ویژه شبکه افق برای ایام محرم

آیین سوگواری حسینی در مقبره الشهدای گمنام وزارت نفت

قبض برق ١١ درصد از مشترکان خانگی رایگان شد

© - www.akhbaremahramaneh.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی